Belgie propustí europoslankyni Kailiovou, bude ji sledovat náramkem

Belgický soud dnes rozhodl o propuštění bývalé místopředsedkyně Evropského parlamentu Evy Kailiové z vazby do domácího vězení. Na plnění podmínek budou úřady dohlížet pomocí elektronického sledovacího náramku. Belgickému deníku Le Soir to potvrdil právník Kailiové. Bývalá europoslankyně čelí obvinění v rámci vyšetřování korupce sahající do Kataru a Maroka, obvinění odmítá.

"Eva Kailiová opustí vazbu, bude v domácím vězení v Belgii a bude elektronicky sledována. Rozhodl o tom vyšetřující soudce," řekl agentuře AFP belgický soudce Antoon Schotsaert. Před měsícem přitom belgický nejvyšší soud odmítl žádost Kailiové a rovněž obviněného europoslance Marka Tarabelly o propuštění.

Řecká socialistická politička byla poslední z obviněných v kauze přezdívané Katargate, která ještě byla ve vazbě. Strávila v ní čtyři měsíce. V úterý belgický soud rozhodl o propuštění Tarabelly do domácího vězení. V tom je také asistent dalšího obviněného Francesco Giorgi, který je životním partnerem Kailiové. Podle informací serveru Politico ale budou partneři v domácím vězení v oddělených domácnostech.

Kailiová čelí obvinění v rámci vyšetřování korupce v Evropském parlamentu. Podle belgických žalobců se Katar a Maroko snažily ovlivnit členy parlamentu skrze nevládní organizaci Fight Impunity, kterou založil a vedl bývalý italský europoslanec Pier Antonio Panzeri. Ten začal se státními zástupci spolupracovat. Podle obžaloby oba europoslanci dostali od Panzeriho vysoké částky, aby jednali ve prospěch zemí, jejichž zájmy bývalý italský politik prosazoval. Europoslanci i obě země obvinění odmítají.

Související

Eva Kailiová

Kailiová je podezřelá z korupce, přesto může pracovat. Snaží se ale o něco úplně jiného

Před šesti měsíci belgická policie obvinila řeckou místopředsedkyni Evropského parlamentu Evu Kailiovou z nevídaného korupčního skandálu v kauze Qatargate. Zahraniční mocnosti jako Katar a Maroko se v ní měly nezákonně stýkat se sítí zákonodárců Evropské unie. Teď Kailiové belgický soud povolil účast na plenárním zasedání ve Štrasburku. Nedostavila se, dál šíří konspirační teorie a obviňuje kolegy.
Eva Kailiová, řecká místopředsedkyně Evropského parlamentu

Někdejší místopředsedkyni EP Kailiovou propustili, čeká ji domácí vězení

Bývalá místopředsedkyně Evropského parlamentu Eva Kailiová dnes po čtyřech měsících opustila vazební věznici v Bruselu, odkud odjela s elektronickým náramkem sledujícím její pohyb. Řecká politička obviněná z přijímání úplatků v korupční aféře související s Katarem a Marokem se přesunula do domácího vězení, kde bude během pokračujícího vyšetřování stejně jako další dva obvinění europoslanci.

Více souvisejících

Eva Kailiová Belgie

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že nová experimentální balistická raketa Oreshnik dosahuje rychlosti Mach 10, což odpovídá desetinásobku rychlosti zvuku, přibližně 3 kilometrům za sekundu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy