Bělorusko hrozí Západu jadernými zbraněmi

V Rusku příští týden skončí výcvik běloruských obsluh raket Iskander v použití taktických jaderných zbraní, prohlásil dnes před novináři běloruský ministr obrany Viktar Chrenin. Minsk podle něj pomýšlí i na rozmístění ruských strategických jaderných zbraní v Bělorusku, pokud Západ nepoleví v konfrontaci.

"Pokud nepřátelská rétorika bude pokračovat, tak to bude další krok. Na sílu odpovíme jedině silou. Ničemu jinému na Západě neporozumí," řekl Chrnin podle serveru Lenta.ru.

Připomněl, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu ohlásil poskytnutí raket Iskander běloruskému spojenci na počátku dubna. Zmínil tehdy, že tyto rakety mohou nést jak konvenční, tak jaderné hlavice.

Chrenin podle státní agentury Belta také prohlásil, že i bez jaderných zbraní bylo Bělorusko cílem západních arsenálů, a že západní politici se nebojí jaderných zbraní v Bělorusku, ale odhalení, že hrozba z Východu je výmysl. Vždyť běloruský vůdce Alexandr Lukašenko označil jaderné zbraně za krajní opatření, které nebude uplatněno, řekl ministr.

Státní agentura také citovala vyjádření ministerstva obrany, podle kterého běloruští piloti a technici dokončili pod vedením zkušených ruských instruktorů výcvik v použití bitevních letounů Su-25, a to včetně "speciální bojové munice". To obvykle bývá krycí název pro jaderné zbraně.

Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý měsíc, že rozmístí v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle Putina tím Moskva neporušuje žádná ujednání o nešíření jaderných zbraní. Stavba skladu pro jaderné zbraně má být v Bělorusku dokončena k 1. červenci. Putin také řekl, že Rusko pomohlo Minsku modernizovat deset letadel, která jsou schopná nést jaderné zbraně, a připomněl, že už dříve Bělorusko získalo střely Iskander, které také mohou nést jaderné hlavice.

Pozorovatelé předpokládají, že Putinovy zastřené hrozby souvisí s tím, že Ukrajina se už déle než rok brání ruské ozbrojené agresi a západní státy ji podporují též dodávkami vojenské techniky i munice. Více či méně otevřené hrozby jaderným arzenálem přitom z Moskvy zaznívají opakovaně. Například i loni v září Putin současně s oznámením o částečné mobilizaci pohrozil použitím jaderného arzenálu.

Taktické jaderné zbraně s menší výbušnou silou jsou určené pro využití na bojišti a nejsou tak ničivé jako strategické jaderné zbraně. Analytik Nikolaj Sokol z vídeňského Centra pro odzbrojení a nešíření jaderných zbraní (VCDNP) agentuře AP řekl, že rozhodnutí o rozmístění jaderných zbraní v Bělorusku je pro Rusko významná změna postoje. "Rusko bylo vždy velice hrdé na to, že nemá žádné jaderné zbraně mimo své území. To teď mění a je to velká změna," řekl.

Související

Více souvisejících

Bělorusko Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

včera

Češi mohou žádat o dotace v Nové zelené úsporám a programu Oprav dům po babičce

Státní fond životního prostředí ČR během úterního dopoledne spustil příjem žádostí o dotace na rodinné domy. Zájemci mohou žádat o podporu na renovaci domů či výstavbu pasivních domů ve standardním programu Nové zelené úsporám či využít nabídku v rámci podprogramu Oprav dům po babičce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy