Končící americký prezident Joe Biden nezahálí ani v posledních dnech svého funkčního období před inaugurací Donalda Trumpa. Ministerstvo zahraničí informovalo Kongres o plánovaném prodeji zbraní v hodnotě osm miliard dolarů do Izraele, uvedla BBC s odvoláním na americké činitele.
Prodej musí schválit příslušné sněmovní a senátní komise. Izrael chce tentokrát od Američanů koupit rakety, dělostřelecké náboje a další munici. V srpnu schválil Washington izraelský nákup stíhaček a dalšího vojenského vybavení za 20 miliard dolarů.
"Prezident dal jasně najevo, že Izrael má právo chránit své občany v souladu s mezinárodním právem a mezinárodním humanitárním právem a čelit agresi Íránu a jeho proxy organizací. Budeme pokračovat v poskytování nezbytných věcí pro izraelskou obranu," sdělil zdroj z americké administrativy pro BBC.
Plánovaná dodávka zbraní je jedním z mnoha kroků, které mají pomoci posílit odkaz končícího prezidenta Bidena. I nastupující hlava státu Donald Trump se profiluje jako velký spojenec Izraele, jeho představitele však vyzval k co nejrychlejšímu dokončení vojenské operace v Pásmu Gazy.
Izraelská operace je reakcí na vpád příslušníků palestinského teroristického hnutí Hamás na izraelské území v říjnu 2023, při kterém zemřelo zhruba 1200 lidí. V Gaze od té doby podle místních úřadů zahynulo přes 45 tisíc lidí.
Spojené státy americké jsou největším poskytovatelem zbraní pro Izrael, jemuž pomohly s vytvořením jedné z nejvíce technologicky sofistikovaných armád na světě. Podle institutu SIPRI dodává Washington svému spojenci přes 69 procent všech konvenčních zbraní.
Související
Během nechvalně známé debaty v roce 2024 jsem měla strach, že má mrtvici, přiznala Bidenova manželka
Amerika truchlí. Na Jesseho Jacksona vzpomíná Trump, Biden i Harrisová
Joe Biden , Izrael , USA (Spojené státy americké) , Izraelská armáda
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
před 1 hodinou
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
před 2 hodinami
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
před 3 hodinami
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
před 4 hodinami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 5 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
včera
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
včera
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
včera
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
včera
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
včera
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
Prezident Petr Pavel v pondělí osobně dorazil do Strakovy akademie, aby se zúčastnil schůze vládního kabinetu. Hlavním důvodem jeho návštěvy byla snaha zkoordinovat s vládními představiteli vystupování českých ústavních činitelů na blížících se vrcholných mezinárodních fórech. Hlava státu chtěla s ministry přímo na místě probrat a vyjasnit své kompetence a možnosti zastupování České republiky navenek.
Zdroj: Libor Novák