Útočný projev vůdce Hamasu: Pryč s Izraelem, burácelo Turecko

Ankara - Na adresu Izraele dnes zazněla silná slova. Vůdce radikálního Hamasu Chálid Mišal ocenil Turecko jako zdroj síly muslimů a na shromáždění turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) vyjádřil naději na brzké "osvobození Jeruzaléma a Palestiny". K řečnickému pultu ho uvedl turecký premiér a šéf AKP Ahmet Davutoglu.

Mišalův projev přerušovalo za sálu volání Alláhu akbar a Pryč s Izraelem. Mnoho lidí mávalo tureckými a palestinskými praporky. "Dá-li Bůh, osvobodíme v budoucnu Palestinu a Jeruzalém," řekl Mišal, který žije v exilu a stojí v čele organizace, jejímž programem je boj proti Izraeli.

Zdroj: YouTube

Davutoglu ve svém projevu řekl, že zdraví "všechny odvážné, kteří si dělají nárok na Jeruzalém". Palestinci počítají s tím, že se v budoucnu východní Jeruzalém stane hlavním městem jejich státu.

Turecko mívalo dobré vztahy s Izraelem, ale od izraelského zásahu proti flotile vypravené z Turecka na protest proti blokádě Pásma Gazy, se vztahy prudce zhoršily.

Davutoglu dnes hovořil o turecké vlajce jako symbolu "všech utlačovaných". "Tato rudá vlajka bude vlát vedle vlajek Palestiny, svobodné Sýrie a vedle praporů všech nevinných na celém světě," řekl. K velkým zastáncům boje Palestinců patří také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Související

Více souvisejících

Hamás Turecko Chálid Mišál

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy