Rijád - Šéf OSN Pan Ki-mun dnes v Rijádu vyjádřil znepokojení nad zhoršující se situací v Jemenu a chce, aby se do funkce vrátil prezident Abdar Rabbú Mansúr Hadí, který v lednu rezignoval. Podle analytiků je Jemen na prahu občanské války, protože sunnité se nikdy šíitským povstalcům nepodrobí.
"Situace se zhoršila vážným způsobem. Šíitské milice se chopily moci a vytvořily politické vakuum. Prezident Hadí se musí vrátit," řekl Pan Ki-mun po setkání s novým saúdskoarabským králem Salmánem.
Šíité rozpustili parlament a sdělili, že ho nahradí národní radou s 551 členy. Příští dva roky pak má Jemenu vládnout pětičlenná prezidentská rada. Tento krok ale neuznávají hlavní jemenské strany ani monarchie z oblasti Perského zálivu, které to označily za puč.
Podle agentury AFP dnes panoval na jihu a východě Jemenu velké napětí. Místní úřady oznámily, že neuznávají vládu šíitů; za tímto rozhodnutím prý stojí také bezpečnostní složky. Prohlášení se týká provincií Aden, Abján, Láhidž, Šabva, Dalí a Hadramaút. Pokračují tam prý intenzivní vyjednávaní, do nichž je zapojeno jihojemenské hnutí, které bojuje za nezávislost jižního Jemenu.
Ropná provincie Maríb, která leží východně od Saná, se údajně připravuje na všechny možnosti. Žijí tam významné sunnitské kmeny, které jsou velkými oponenty šíitů, a na případný střet se připravují s velením armádních a policejních jednotek. Šíité prý chystají tažení do Maríbu proti bojovníkům Al-Káidy, která v této provincii působí.
Jemenský analytik Alí Bakalí řekl, že šíité sami nemohou vládnout Jemenu, protože "kontrolují jenom tří severní provincie - Saná, Amran a Saada". "Ostatní se jim nepodrobily. Pokud se jim pokusí vnutit svou vládu, vyvolají občanskou válku," řekl Bakalí.
Nejvlivnější v šíitském hnutí je kmen Húsí, který Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty označují za teroristy podporované šíitským Íránem.
VIDEO: Abdul Malik, vůdce šíitských povstalců, hájí převzetí moci
Zdroj: YouTubeSouvisející
Mimořádná zpráva Izraelská armáda při náletu zabila premiéra a ministry jemenské rebelující vlády
Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta
Aktuálně se děje
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
včera
Velká vlna útoků na Írán teprve přijde, prohlásil Trump
včera
MHD v Praze se dnes vrátila ke kratším intervalům
včera
Írán se na poslední chvíli snaží zachránit zbytky jaderného programu
včera
Svět si připomíná důležitý milník. Je to 130 let, co byla objevena radioaktivita
včera
Začalo meteorologické jaro. Předpověď slibuje stabilní počasí po celý týden
včera
Po íránské párty Trumpa s Netanjahuem může přijít zničující kocovina
včera
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
včera
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
včera
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
včera
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
včera
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
včera
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
včera
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
včera
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
včera
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
včera
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
včera
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
včera
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
Českou republiku čeká příští víkend převážně jasná až polojasná obloha.
Zdroj: Libor Novák