Teherán - Muslimové musí vylepšit obraz svého náboženství, který byl pošpiněn násilnostmi páchanými radikálními skupinami, jako je Islámský stát (IS).
Na konferenci v Teheránu to prohlásil íránský prezident Hasan Rúhání. Ozbrojenci z Islámského státu obsadili rozsáhlá území v Sýrii a Iráku, své spojence ale mají i v Libyi, Egyptě či v Afghánistánu.
"Dnes je naší největší povinností napravit obraz islámu ve světovém veřejném mínění," uvedl Rúhání v projevu vysílaném íránskou státní televizí. Jak poznamenala agentura Reuters, podobný projev byl nezvyklý. Íránský vůdce totiž většinou v podobných vystoupeních naopak obviňuje z problémů na Blízkém východě "nepřátele" jejich náboženství.
"Napadlo nás někdy, že namísto nepřátel to bude malá skupina v rámci islámského světa, která bude používat jazyk islámu, ale bude ho prezentovat jako náboženství zabíjení, násilí, bičování, vydírání a příkoří?" dodal prezident.
Související
Muslimové totálně selhali? Na Gaze a Tálibánu ukázali, že sice umí mluvit, ale ne jednat, míní experti
Pouť do Mekky si vyžádala už stovky mrtvých. Důvodem je extrémní počasí
Muslimové , islám , Hasan Rúhání
Aktuálně se děje
včera
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
včera
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
včera
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
včera
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
včera
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
včera
Norská pohádka na fotbalovém MS pokračuje. Po přestřelce na Aztéce postupují Angličané
včera
Princ Harry měl možnost přespat v Buckinghamském paláci. Vše končí sporem
včera
Maroko přehrálo Kanadu, Francie přešla přes Paraguay. Řeší se výkony sudích
včera
Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml
včera
Ebola v Kongu stále neustupuje. Potvrdily se další případy i oběti
včera
Dluhopisy Republiky jsou žádané. Lidem zbývají poslední hodiny na úhradu
včera
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
včera
Číňané provedli raketový test. Teď čelí kritice ostatních zemí
včera
Počasí projde v novém týdnu vývojem. Nejtepleji bude o víkendu
včera
Pravda o velké výluce metra. Praha vysvětlila, co se opravuje
včera
Babiš se těší na Trumpa. Na summitu NATO očekává kartáč kvůli závazkům
včera
Rusové podnikli další velký útok na Kyjev. Ukrajina hlásí oběti
včera
Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrátí tropy
5. července 2026 22:02
Magyar zahájil boj o odvolání maďarského prezidenta Sulyoka
5. července 2026 20:48
Česká vláda se hlasitě vymezuje vůči Tchaj-wanu, na pozadí ale obchod čile pokračuje, píše prestižní asijský server
Vládní kabinet premiéra Andreje Babiše, který se k moci vrátil koncem roku 2025, přinesl znatelnou změnu rétoriky ve vztahu k Tchaj-wanu. Zatímco předchozí vládní garnitura udělala z Prahy jednoho z nejnadšenějších partnerů Tchaj-peje v Evropě, Babiš tento postoj dlouhodobě kritizoval jako ideologické podbízení, které poškozuje české ekonomické zájmy v Číně. Jak upozornil prestižní server The Diplomat, podrobnější pohled na reálné kroky nové vlády ukazuje, že ačkoliv došlo k výraznému ochlazení oficiálních prohlášení, praktická podstata a věcná spolupráce mezi oběma zeměmi zůstaly v mnoha ohledech nedotčeny.
Zdroj: Libor Novák