Ankara - K odpovědnosti za nedělní atentát v centru Ankary, při němž zemřelo 37 lidí, se dnes přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK). Na zhoršující se situaci v zemi rázně reaguje Německo.
Skupina Sokoli osvobození Kurdistánu bojuje dlouhodobě proti turecké vládě a přihlásila se také k únorovému atentátu, při němž v Ankaře zahynulo 30 lidí.
Nedělní sebevražedný útok otřásl ankarskou čtvrtí Kizilay v podvečer. Auto naložené trhavinami explodovalo poblíž autobusového dopravního uzlu, kde v tu dobu na zastávkách čekalo mnoho lidí. Na místě přišlo o život 30 osob, dalších sedm lidí zemřelo v nemocnici.
"Večer 13. března byl proveden v 18:45 sebevražedný útok v ulicích metropole fašistické turecké republiky. K tomuto útoku se hlásíme," uvedla skupina TAK na svých internetových stránkách. Podle prohlášení byl útok namířen na bezpečnostní složky, které se podílejí na ofenzivě proti kurdským bojovníkům na jihovýchodě země a nikoli na civilisty. TAK rovněž uvedla, že má v úmyslu zaútočit znova.
Turecká vláda rychle obvinila Kurdy z PKK a jako odvetu zahájila v pondělí nálety na pozice této strany na severu Iráku. Zahynulo při nich 45 kurdských bojovníků.
Německo varovalo své občany v turecké metropoli před hrozbou nových útoků. Dnes německé ministerstvo zahraničí informovalo o tom, že s ohledem na bezpečnost preventivně uzavřelo své velvyslanectví v Ankaře a zastupitelský úřad v Istanbulu.
Členové TAK o sobě tvrdí, že se od PKK odštěpili a operují samostatně. Podle odborníků však jsou obě skupiny stále úzce propojené.
Turecké úřady se domnívají, že skupina TAK je pro PKK pouze jakýmsi pláštíkem v případě, že spáchá útok, při němž zahynou civilisté a který vyvolá rozhořčení obyvatel.
Související
Teroristický útok v Ankaře: Sídlem letecké společnosti otřásla exploze a střelba, na místě jsou mrtví
V Turecku začal soud s údajnými pachateli útoku v Istanbulu
Teroristické útoky v Turecku , Německo , Kurdové
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Evakuace MV Hondius bude trvat do pondělí. Pak na lodi zůstane 30 lidí
před 42 minutami
Fanoušek, jenž napadl Surovčíka, už se do Edenu nepodívá. Chorý s Douděrou si budou hledat angažmá
před 46 minutami
Disciplinární komise vynese verdikty nad pražským derby v úterý. Slibuje přísné tresty
před 51 minutami
Podle titulárního sponzora ligy přichází český fotbal o důvěryhodnost
před 55 minutami
Slavia dočasně uzavře Tribunu sever, potrestala tvrdě i hříšníky z kádru. Po výtržnících bude chtít klub náhradu škod
před 1 hodinou
Írán poslal USA odpověď na návrh mírového plánu
před 3 hodinami
Motoristé balancují na hraně vstupu do Sněmovny. Macinka je nadšený
před 4 hodinami
Vyústění dlouhodobé nenávisti. Sparta se poprvé vyjádřila k excesu slavistických fanoušků
před 5 hodinami
Je to hnus, komentují politici sobotní skandál slavistických fanoušků
před 6 hodinami
Slavia oznámila okamžité uzavření Tribuny Sever. Po fanoušcích bude žádat náhradu škody
před 7 hodinami
Íránské revoluční gardy pohrozily útoky na americké cíle
před 8 hodinami
Ostuda českého fotbalu: Slávisté během utkání napadli hráče Sparty, případ řeší policie i disciplinární komise
před 9 hodinami
Loď MV Hondius zakotvila u španělského ostrova Tenerife. Evakuace začala
před 10 hodinami
Počasí: Česko příští týden zasáhne citelné ochlazení a déšť, místy i nasněží
včera
Válka na Ukrajině se blíží ke konci, prohlásil Putin. Chce jednat s jednou konkrétní osobou z Evropy
včera
Stojí USA opravdu o dohodu? Vždy, když je na stole, rozhodnete se jinak, zní z Íránu
včera
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
včera
Nervozita stoupá. Starmer čelí po drtivé volební porážce Labouristické strany rostoucímu tlaku na rezignaci
včera
Orbánova vláda definitivně skončila. Péter Magyar se stal premiérem Maďarska
včera
Co odhalily zveřejněné dokumenty o UFO? Posádky misí Apollo hlásily nevysvětlitelná pozorování
Pentagon v pátek zveřejnil rozsáhlý soubor dříve utajovaných dokumentů, které nabízejí fascinující pohled na historii pozorování neidentifikovaných létajících objektů (UFO). Tento krok nařídil americký prezident Donald Trump, který tak reagoval na obrovský zájem veřejnosti o fenomén, jenž se v posledních letech stal v USA velkým politickým i společenským tématem.
Zdroj: Libor Novák