Bejrút - Libanonská šíitská organizace Hizballáh přišla o svého vojenského velitele Mustafu Badraddína, který odpovídal za operace v Sýrii. Kolem jeho smrti panují nejasnosti. Není ani jasné, kdy přesně byl velitel zabit.
Pohřeb se bude konat v 16:30 SELČ v Bejrútu. Jeden libanonský ministr, který je členem Hizballáhu, řekl, že organizace bude pokračovat v boji v Sýrii.
Muž byl zabit při izraelském náletu v libanonsko-syrské hranici, Hizballáh ale později upřesnil, že Badraddín zemřel pří explozi u letiště v syrské metropoli Damašku. Organizace prý teprve zjišťuje, kdo za explozí byl. Není jasné, zda šlo o letecký, raketový nebo dělostřelecký útok.
"Podle prvních informací zemřel bratr a velitel Mustafá Badraddín při velké explozi, která zasáhla jednu z našich pozic u letiště v Damašku. Budeme pokračovat ve vyšetřování, abychom zjistili, co výbuch způsobilo," sdělil Hizballáh v prohlášení, podle nějž bylo při útoku také několik lidí zraněno.
Televize Hizballáhu Al-Manár připomenula, že Badraddín před několika měsíci řekl, že se ze Sýrie vrátí buď jako mučedník, nebo s vítězným praporem. "Dnes se vrátil jako mučedník," sdělila televize.
Podle izraelských sdělovacích prostředků je nepravděpodobné, že je za útok odpovědný Izrael. Ten do konfliktu v Sýrii vojensky nezasahuje, ale několikrát bombardoval zbrojní konvoje pro Hizballáh jedoucí na syrském území.
Izraelský ministr pro imigraci Zeev Elkin se odmítl v rozhovoru s armádním rozhlasem k Badraddínově smrti vyjádřit. Bývalý premiérův bezpečnostní poradce Jaakov Amidror řekl, že Badraddínova smrt je pro Izrael dobrou zprávou, ať je za ní kdokoli. "Z pohledu Izraele čím více lidí s takovou zkušeností, jakou měl Badraddín, zmizí ze seznamu hledaných, tím lépe," sdělil. Mluvčí izraelské armády odmítla zprávu jakkoli komentovat.
Mezi nejznámější činy, které má Badraddín na svědomí, patří útoky na americkou a francouzskou ambasádu v Kuvajtu v roce 1983, při nichž zemřelo několik lidí. Zvláštní tribunál OSN pro Libanon předloni zahájil proces, v němž Badraddín a čtyři další členové Hizballáhu čelil obvinění z přípravy a provedení vraždy expremiéra Harírího. Souzeni byli v nepřítomnosti.
Související
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
Hizballáh , Mustafa Badraddín , Izrael
Aktuálně se děje
včera
Britská monarchie čelí nařčením z ochrany Andrewa. Ozvala se Epsteinova oběť
včera
Útočník z Havířova není schopen výslechu. Vyšetřování tragédie se komplikuje
včera
Dva lidé mohou skončit za mřížemi kvůli tragickému požáru restaurace v Mostě
včera
Řidiče čekají zásadní změny. Mýtný systém je přežitý, vláda chystá modernizaci
včera
Tragédie na okraji Prahy. Do pole spadlo letadlo, dva lidé zemřeli
včera
Výhled počasí až téměř do konce června. Maxima budou stoupat jen pozvolna
včera
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
včera
Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti
včera
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
včera
Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU
včera
Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje
včera
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
včera
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
včera
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
včera
Trump sprostě řval na Netanjahua
včera
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
včera
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
1. června 2026 22:02
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
1. června 2026 20:50
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
Český hydrometeorologický ústav zveřejnil oficiální vyhodnocení uplynulého dne, během kterého se na území České republiky vyskytla dvě potvrzená slabší tornáda. Ke vzniku těchto jevů včera přispěla zejména vyšší vlhkost v přízemní vrstvě atmosféry a především výraznější střih větru v hladině do jednoho kilometru, což vyjadřuje rozdíl v proudění vzduchu mezi zemí a touto výškou. Svou roli při vývoji situace sehrála pravděpodobně také vzájemná interakce s okolními bouřkami.
Zdroj: Libor Novák