Šéf Pentagonu nečekaně navštívil Irák, USA vyšlou do boje s IS dalších 560 vojáků

Bagdád - Americký ministr obrany Ashton Carter dnes dorazil na předem neohlášenou návštěvu Iráku. S politiky a vojenskými veliteli jednal o dalším postupu v boj proti Islámskému státu. Spojené státy vyšlou ještě letos do Iráku dalších 560 vojáků.

Carter se při návštěvě Iráku sešel s premiérem Hajdarem Abádím a ministrem obrany Chálidem Ubajdím. Jednal rovněž s americkým generálem Seanem MacFarlandem z mezinárodní koalice, která se v Iráku podílí na boji proti IS.

Většina z nově vyslaných amerických vojáků bude působit na letecké základně Kajára, která se nachází 60 kilometrů jižně od Mosulu. Její dobytí oznámila irácká armáda v sobotu. Celkem bude v blízkovýchodní zemi působit oficiálně 4650 příslušníků americké armády. Podle listu The Washington Post je jejich skutečný počet včetně takzvaných vojenských poradců ale zhruba 6000.

Podle Cartera pomohou Američané Iráčanům zřídit v Kajáře logistické centrum. Letecká základna "bude jedním z center, z něhož budou irácké bezpečnostní síly podporované námi podnikat operace" směřující k získání kontroly nad Mosulem, dodal ministr obrany.

Ještě před svým příjezdem do Bagdádu označil Carter dobytí Kajáry za strategické vítězství. I podle iráckého premiéra jde o klíčový krok v boji o Mosul. Obyvatelé Mosulu se podle něj "mají připravit na osvobození oblasti".

Související

Ashton Carter, americký ministr obrany

Carter: Střelu KLDR bychom sestřelili

Washington - Spojené státy jsou připravené v případě nutnosti sestřelit severokorejskou balistickou střelu namířenou na jejich území. Uvedl to americký ministr obrany Ash Carter na poslední tiskové konferenci ve funkci. Dosavadní reakce USA na hackerské útoky z Ruska, které podle tajných služeb ovlivnily průběh prezidentských voleb, jsou podle Cartera pouze začátkem odvetných opatření.

Více souvisejících

Ashton Carter Irák Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Zdroj: David Holub

Další zprávy