Damašek - Syrský prezident Bašár Asad v rozhovoru pro americkou atnici NBC prohlásil, že si novinářka Marie Colvinová může za svou smrt.
Americká novinářka zemřela v roce 2012 při bombardování Homsu syrskou armádou. Její příbuzní zažalovali za její smrt syrskou vládu u washingtonského soudu. Rodina v obvinění tvrdí, že byla Colvinová zavražděna v rámci "spiknutí vysokých členů režimu prezidenta Bašára Asada, jehož cílem bylo sledovat, zacílit a zavraždit civilní novináře".
Zdroj: YouTubeNa otázku, zda si Colvinová za svou smrt může sama, Asad řekl: "Samozřejmě, vstoupila do Sýrie ilegálně, pracovala s teroristy, takže je sama odpovědná za to, co se jí stalo." Syrská vláda termínem terorismus označuje své oponenty, tedy opozici, kterou USA podporují.
Colvinové sestra Cathleen je přesvědčena, že Mariina smrt nebyla nehodou. "Jsem si naprosto jista, že cílili na ni. Byla by to nepřiměřená náhoda, když vezmeme v úvahu její poslední reportáž z Homsu," řekla.
Marie Colvinová ve svém materiálu popsala armádní útoky na civilisty. "Jsem u toho, zasahují civilní budovy. Na klinice, pokud se tomu tak dá ještě říkat, je oddělení se dvěma operačními sály. Leželo tam maličké jednoroční dítě s ranou v hrudníku. Lékaři prostě řekli, že s tím nemohou nic udělat, a my jsem museli přihlížet, jak to dítě lapá po dechu a umírá," řekla Colvinová. O několik hodin po této reportáži bomba zasáhla budovu.
Související
Svržený syrský prezident Bašár Asad byl odsouzen k trestu smrti
Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
Bašár Asad , Marie Colvinová (novinářka) , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Aktualizováno před 1 hodinou
Policie vyšetřuje útok v rodině na Karlovarsku. Podezřelého hledal i vrtulník
před 1 hodinou
U Zadaru spadlo letadlo na cestě z Česka. Zemřeli dva lidé
před 3 hodinami
Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně
před 4 hodinami
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
před 5 hodinami
V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1
před 6 hodinami
Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka
před 6 hodinami
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
před 7 hodinami
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
před 8 hodinami
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
před 9 hodinami
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
před 10 hodinami
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
před 10 hodinami
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
před 11 hodinami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 12 hodinami
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 13 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
Nedostatek pohonných hmot v Rusku dosahuje výrazných rozměrů a začíná stále více zasahovat do každodenního života tamních obyvatel. Na čerpacích stanicích v Moskvě i dalších částech země se tvoří dlouhé fronty automobilů a řidiči často čekají celé hodiny bez jistoty, zda se na ně palivo vůbec dostane. Vážná situace na trhu přichází po opakovaných útocích ukrajinských dronů na ruské rafinérie a ropná zařízení, které výrazně narušily zpracovatelské kapacity i logistiku.
Zdroj: Libor Novák