Destabilizuje Turecko celý region? Schyluje se k problémům

Ankara – Neúspěšný pokus o vojenský převrat v Turecku i po svém potlačení otřásá celou oblastí. Analytická společnost Stratfor ve svém shrnutí dění v regionu varuje před dalším vývojem.

Centralizace moci

Společnost varuje, že čistky po neúspěšném tureckém puči, které se již dotkly desítek tisíc osob, vedou lídry jiných zemí k tomu, aby se ujistili, že je jejich moc skutečně pevně v jejich rukou.

„Stačí se podívat jen do blízkého okolí Turecka v Kavkazu a Střední Asii. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev ve středu odhalil změnu ústavy, která by prodloužila délku prezidentského období z pěti na sedm let. Turkmenský prezident Gurbanguly Berdimuhamedow již stanovil datum, kdy by se měla podobná změna odehrát i v jeho zemi," varuje Stratfor.

Centralizace moci v těchto zemích i v Turecku má podle něj stejnou motivaci – vnější bezpečnostní hrozby, mezi které patří například teroristická skupina Islámský stát. To je ale podle něj jen část této motivace.

Nestabilita poroste

„Vlády v těchto zemích se možná více obávají udržení vlastní moci a chtějí rozdrtit opozici, než že by chtěly porazit v zahraničí inspirovaný džihádismus," podotýká společnost s tím, že tvrdé zásahy jsou často vysvětlovány bojem proti terorismu, ve skutečnosti jde ale o zásahy proti opozici.

Problémy v těchto zemích způsobuje i zhoršující se socio-ekonomická situace, která zahrnuje pokles mezd a růst nezaměstnanosti. Na tom se podle Stratforu podílí pokles ceny ropy a návrat migrantů z Ruska.

Centralizace moci tak probíhá i v jiných oblastech Středního východu – moc by ve své rodině chtěli udržet například stárnoucí prezidenti Kazachstánu a Uzbekistánu, v Tadžikistánu již byly provedeny ústavní změny na zrušení omezení doby vlády. Celá situace v oblasti podle společnosti povede k větší nestabilitě a protestům.

Související

Více souvisejících

Turecko vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Střední Východ

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

včera

Rok po Wagnerově povstání je Putin mocnější než kdy jindy.

Povstání v Rusku. Od smrti Prigožina je Putin mocnější než kdy jindy

Když šéf ruských polovojenských jednotek Jevgenij Prigožin loni vyslal své žoldáky z Wagnerovy skupiny do útoku na Moskvu jako součást krátkodobé vzpoury, prezident Vladimir Putin působil slabě a zranitelně. O rok později, po nejvážnějším zpochybnění jeho autority za téměř čtvrt století u moci, však kremelský vůdce působí jistěji než kdy jindy.

včera

včera

Marian Jurečka

Jurečka požaduje zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

včera

Odpálení rakety ATACMS.

Rusko obvinilo USA z útoku na civilisty v Sevastopolu

Ruské ministerstvo obrany v neděli oznámilo, že Spojené státy nesou hlavní odpovědnost za raketový útok na civilisty ve městě Sevastopol na Krymském poloostrově, který je pod kontrolou Moskvy. Tento útok byl proveden střelami ATACMS dodanými Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

včera

Americké námořnictvo ničí v Rudém moři plavidla jemenských povstalců Husíjú

Americké síly během uplynulých 24 hodin zničily v Rudém moři tři bezposádková plavidla jemenských povstalců Husíjú, uvedlo v noci na neděli ústřední velení americké armády (CENTCOM).  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy