Saná - Při náletu na město Táizz v jihozápadním Jemenu zahynulo nejméně 17 civilistů. Letecký úder patrně podnikla arabská koalice v čele se Saúdskou Arábii. Rijád v minulosti opakovaně čelil kritice, že často během konfliktu útočí na nevinné. V Jemenu dnes došlo také k teroristickému útoku.
Město Táizz ve stejnojmenné provincii je v Jemenu třetím největším městem. Nálet zasáhl jeden z domů v oblasti, o jejíž kontrolu bojují šíitští povstalci s vládními silami prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího podporovanými arabskou koalicí.
Před pár dny v zemi platilo třídenní příměří. Návrh mírového řešení předložil zvláštní zmocněnec OSN pro Jemen Ismáíl šajch Ahmad. Jemenský prezident Hádí ale návrh odmítl. Obsah návrhu, který zmocněnec představil povstalcům již v úterý, nebyl zveřejněn. Údajně se v něm ale hovoří o tom, že Hádí by neměl zůstat u moci.
Válka mezi vládou a šíitskými rebely v Jemenu trvá od roku 2014. Od loňského března jemenskou vládu podporuje arabská koalice vedená Rijádem. Při konfliktu zahynulo přes 10 tisíc lidí, převážně civilistů.
K útoku dnes došlo v Adenu před budovou, kde sídlí vedení jemenské centrální banky. Pět osob utrpělo zranění. Výbušniny byly umístěny v automobilu, který jel vysokou rychlostí směrem k budově banky. Její strážci se auto snažili zastavit střelbou. Výbuch budovu lehce poškodil a zničil také tři nedaleko stojící automobily.
K atentátu, který ve městě vyvolal paniku, se zatím nikdo nepřihlásil. Prezident Hádí v září jmenoval nového guvernéra centrální banky a její vedení nechal přemístit z metropole Saná do přístavu Aden, kde sídlí jemenská vláda.
Související
Nová fronta války s Íránem: Co změní zapojení Jemenu do konfliktu?
Mimořádná zpráva Izraelská armáda při náletu zabila premiéra a ministry jemenské rebelující vlády
Jemen , Saudi Arabia Army , Terorismus v Jemenu
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Nagyová dostala za kauzu Čapí hnízdo podmínku. Selhání justice, opáčil Babiš
před 1 hodinou
Policie obvinila exministra Pavla Blažka v bitcoinové kauze
před 2 hodinami
Vláda schválila obnovení povinného EET. Vrací také školkovné
před 3 hodinami
Trump stupňuje tlak na OSN. Už tak čelí bezprostřednímu finančnímu kolapsu varuje Guterres
před 3 hodinami
Trumpův Projekt Svoboda vyvolává mezi experty řadu otázek. Íránu ale výrazně uškodí
před 4 hodinami
Babiš zpražil Turka: Kdyby měl podobnou rétoriku jako ministr, ve vládě by nezůstal
před 5 hodinami
Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani je v nemocnici v kritickém stavu
před 6 hodinami
Není kam utéct. Na palubě turistické lodi se šíří smrtelný virus
před 7 hodinami
Trump zahájil Projekt Svoboda. Armáda bude vyvádět uvízlá plavidla z Hormuzského průlivu
před 8 hodinami
Předčasné letní počasí definitivně ukončilo zimu v Česku
včera
Trump slíbil zrušení cel na whiskey. Zásluhy připsal králi Karlovi
včera
Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha
včera
Vracím České televizi peníze, přiznal novinář Moravec
včera
Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému
včera
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
včera
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
včera
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
včera
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
včera
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
včera
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
Německo poprvé reagovalo na americké rozhodnutí stáhnout 5000 vojáků ze země. Podle ministra obrany Borise Pistoriuse se to dalo očekávat. Američané o stažení příslušníků rozhodli poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem.
Zdroj: Lucie Podzimková