Balád - České vojáky pomáhající v Iráku pilotům bitevníků L-159 navštívil ministr obrany Martin Stropnický. Otevřel český kemp, který jednotka na letecké základně Balád od léta vybudovala.
Úkolem třicetičlenného týmu v Iráku je podporovat irácké letce, kteří bojují s českými stroji L-159 proti extremistům z organizace Islámský stát. Irák koupil ze zásob české armády přes firmu Aero Vodochody 15 bitevníků, z toho jeden stroj byl použit k sestavení dvoumístné cvičné verze. V současné době je v Iráku šest L-159, které irácká armáda využívá v boji proti islámským radikálům. Proti pozemním cílům útočí za pomocí pum.
"V České republice dostali základní penzum zkušeností, které jsou na základní obsloužení letounů. K tomu, aby se letadla dala dlouhodobě provozovat, je třeba vybudovat komplexní logistický systém. Nejenom vypravit letadlo a přijmout ho po letu, ale i ošetřovat ho, naplánovat dlouhodobé opravy, prohlídky," řekl ČTK k náplni činnosti jednotky její velitel P. M.
Část jednotky do země přijela již v červnu, oficiální mise začala na začátku srpna. Nová skupina ji vystřídá počátkem prosince. Ministr vojákům za jejich nasazení poděkoval. "Je to tu hodně spartánské, je to hodně náročné na psychiku," poznamenal k provizorním podmínkám, ve kterých musí jednotka působit.
Na začátku návštěvy Stropnický odhalil plaketu s názvem základny. Vojáci ji pojmenovali "Kemp Sovina" na počest jejich kolegovi Ondřeji Sovinovi, letci 212. letky, který před čtyřmi lety tragicky zahynul při pilotování L-159.
Související
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou
Martin Stropnický , Irák , Armáda České Republiky
Aktuálně se děje
včera
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
včera
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
včera
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
včera
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
včera
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
včera
Norská pohádka na fotbalovém MS pokračuje. Po přestřelce na Aztéce postupují Angličané
včera
Princ Harry měl možnost přespat v Buckinghamském paláci. Vše končí sporem
včera
Maroko přehrálo Kanadu, Francie přešla přes Paraguay. Řeší se výkony sudích
včera
Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml
včera
Ebola v Kongu stále neustupuje. Potvrdily se další případy i oběti
včera
Dluhopisy Republiky jsou žádané. Lidem zbývají poslední hodiny na úhradu
včera
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
včera
Číňané provedli raketový test. Teď čelí kritice ostatních zemí
včera
Počasí projde v novém týdnu vývojem. Nejtepleji bude o víkendu
včera
Pravda o velké výluce metra. Praha vysvětlila, co se opravuje
včera
Babiš se těší na Trumpa. Na summitu NATO očekává kartáč kvůli závazkům
včera
Rusové podnikli další velký útok na Kyjev. Ukrajina hlásí oběti
včera
Počasí o víkendu: Do Česka se opět vrátí tropy
5. července 2026 22:02
Magyar zahájil boj o odvolání maďarského prezidenta Sulyoka
5. července 2026 20:48
Česká vláda se hlasitě vymezuje vůči Tchaj-wanu, na pozadí ale obchod čile pokračuje, píše prestižní asijský server
Vládní kabinet premiéra Andreje Babiše, který se k moci vrátil koncem roku 2025, přinesl znatelnou změnu rétoriky ve vztahu k Tchaj-wanu. Zatímco předchozí vládní garnitura udělala z Prahy jednoho z nejnadšenějších partnerů Tchaj-peje v Evropě, Babiš tento postoj dlouhodobě kritizoval jako ideologické podbízení, které poškozuje české ekonomické zájmy v Číně. Jak upozornil prestižní server The Diplomat, podrobnější pohled na reálné kroky nové vlády ukazuje, že ačkoliv došlo k výraznému ochlazení oficiálních prohlášení, praktická podstata a věcná spolupráce mezi oběma zeměmi zůstaly v mnoha ohledech nedotčeny.
Zdroj: Libor Novák