Monstrózní proces s údajnými pučisty v Turecku provázejí bouřlivé emoce

Ankara - Během prvního měsíce obřího procesu se 486 obžalovanými za osnování loňského nezdařeného pokusu o převrat v Turecku předneslo svou obhajobu jen něco přes 20 osob. Zatím nikdo z bezmála pěti stovek obžalovaných podíl na zmařeném pokusu o puč nepřiznal, přestože před soudci již stanuly dvě z jeho údajných hlavních postav. 

Slyšení často narušují blízcí obětí z 15. července 2016 či přítomní příznivci prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a obžalované musí mnohdy obstoupit ochranka. Konečně se však mají možnost hájit, napsal deník The New York Times (NYT).

„Když soud 1. srpna začínal, měl veškeré parametry vykonstruovaného procesu. Vězně v poutech vedli v zástupu k budově soudu za přihlížení davu, který žádal jejich smrt," napsal americký list. "Nevraživost je přítomna i nadále, obžalovaným je však alespoň dopřán prostor k obhajobě," dodává The New York Times.

Kritici pokusu o puč, kterých na soudní slyšení přijíždějí z různých částí Ankary celé autobusy, jsou podle The New York Times dobře organizovaní a hlasití. „Někdy jsem naštvaný a jindy rozmrzelý, protože my jsme viděli ty bomby a všichni to popírají," řekl Gökmen Erdem, jehož švagr loni v červenci zahynul.

Nedaleko Ankary ve městě Sincan třem soudcům v síni o velikosti tělocvičny čtou někdy i několikahodinová prohlášení a odpovídají na otázky. Pak přicházejí na řadu jejich právníci. Ti však podle jednoho z nich nemají standardní podmínky.

„Tento proces se bohužel stal politickým. Soudci a státní zástupci jsou pod velkým tlakem. Presumpce neviny tady neexistuje. Není to spravedlivý soud," řekl Özay Arikan. Další obhájci odmítli žádosti o rozhovor kvůli obavám z následků. Arikan listu NYT řekl, že právníci nemohou hovořit s klienty o samotě, jsou terčem slovních útoků a zastrašování a jejich klienti byli mučeni.

Při událostech loňského července zemřelo v Turecku 249 lidí, přes 2000 bylo zraněno. Stát v obžalobě, která má 4000 stran, viní souzené z velezrady, vražd či pokusů o vraždy. Na leteckou základnu Akinci nedaleko Ankary prý skupina unesla několik velitelů armády, včetně náčelníka generálního štábu Hulusiho Akara, a držela je jako rukojmí, obžalovaní mají údajně na svědomí také ostřelování vládních budov a parlamentu v Ankaře a v Istanbulu během pokusu o puč. Jeden z obžalovaných podle svého právníka čelí hrozbě 3000 trestů doživotního vězení.

Před soudci již stanuly dvě z jeho údajných hlavních postav. Plukovník Ahmet Özcetin, podle svědků „vlivný a lehkovážný" člověk, prý loni vybral cíle bombardování pro vzbouřené jednotky. Plukovník Muzaffer Düzenli zase podle obžaloby organizoval schůzky spiklenců. Oba účast na převratu popřeli, což vyvolalo bouřlivé reakce jejich odpůrců a příbuzných obětí na zaplněné tribuně pro veřejnost. „Ano, a Řím jsme vypálili taky," řekl sarkasticky Özcetin v odpověď na jednu z otázek soudu.

Související

Více souvisejících

Turecko vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) soudy

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Zdroj: David Holub

Další zprávy