Povede Egypt žena? Princeová pije pivo a tančí poodhalená, chce porazit Sísího

Káhira - Egypt možná zažije zajímavou předvolební kampaň před prezidentskými volbami, které se konají příští rok. Do souboje se totiž přidala žena. A ne ledajaká. Mona Princeová ráda tančí, pije pivo a do prezidentského klání chce vpustit trochu lidskosti. Podobně smýšlí i další kandidát Anwar Sadat, který by svou kandidaturou chtěl rozpoutat diskuzi uvnitř společnosti.

Mona Princeová se rozhodla kandidovat v egyptských prezidentských volbách, které se budou konat příští rok. V reportáži s kandidátkou o tom píše britský deník The Guardian. Kandidátka kouří cigarety, pije pivo a má ráda tanec. "Bourám obraz prezidenta tak, jak jej každý vnímá, jako svého druhu boha," domnívá se Princeová. Pracuje jako profesorka anglické literatury. "Jsem lidská bytost - a prezident je lidskou bytostí!" usmívá se. 

Současný prezident Abdel Fatah al-Sisi prý vysílá chybné poselství, které ale je populární mezi lidmi. S podobnou rétorikou jako mluví Princeová ale přišel i další kandidát. "Především chceme poslat zprávu, že žádný prezident není nesmrtelný ve funkci - že existují další kandidáti a existuje konkurence," říká Anwar el-Sadat, synovec a jmenovec někdejšího egyptského prezidenta. Sadat momentálně zvažuje kandidaturu.

Současný prezident Sísí zvítězil v minulých volbách ziskem 96 procent hlasů. Jeho porážka se tak jeví téměř nemožnou. Od doby, kdyse chopil moci v roce 2013 a poté zvítězil ve volbách v roce 2014, se Sísí postavil do role garanta bezpečnosti Egypta a potenciální prosperity, jakoukoliv formu opozice ale striktně odmítal. I když existují pochybnosti o tom, zda prezidentská volba příští rok bude spravedlivá, se našla hrstka odvážných kandidátů, kteří chtějí přesvědčit veřejnost o tom, že změna je možná. 

"Boj se Sísím není nutně o vítězství, je to o utváření debaty," říká Sadat. Připustil, že do boje nepůjde v případě, že bude mít důkaz o tom, že volby jsou předem naplánované a zfalšované. 

Princeová je nadšenější. "Nejsme ještě odepsaní!" vykřikuje. Její platforma je zaměřená na využití vzdělání a umění do procesu vládnutí, které by pomohlo problémům Egypta, včetně pokračující ekonomické krize a rostoucího džihádistického rizika. Svou kandidaturu oznámila Princeová netypicky prostřednictvím videa na sociální síti facebook. 

"Žádný prezidentský kandidát by se neodvážil poslat fotografii s pohárem vína nebo s čímkoliv jiným v ruce - i když ve skutečnosti pijí," říká. "Nejde o propagaci pití ve společnosti. Jen jsem upřímná! Neposílám fotky modlitby, aby lidé věděli, že jsem nábožensky založená. To není to, co mě činí prezidentem. Jsem tady, abych odvedla práci, ne mluvila za Boha," myslí si. 

Princeová není neznámou osobou, v současnosti ji byla pozastavena pozice na univerzitě v Suezu poté, co byla obviněná z šíření "ničivých nápadů" a "oslavování Satana". Slyšení na univerzitě stále probíhá, v případě že by ji univerzita obvinila, její cesta k prezidentskému paláci by byla uzavřená. 

Egypťané Princeovou kritizují i kvůli tomu, že je žena. Navíc prý odhaluje detaily ze svého osobního života, k tomu mělo dojít zejména, když zveřejnila, jak tančí jen v bikinách. Sama se vůči kritice staví s nadhledem a její odhodlání stát se prezidentkou je větší. "Lidé cítí, že potřebujeme nějakou změnu, a proč ne? Zkusili jsme prototyp - prezident vypadá a mluví jistým způsobem. Možná bychom měli zkusit ženu?" říká. 

Opoziční kandidáti to však v Egyptě nemají jednoduché. Často se stává, že jsou před volbami zdiskreditovaní nebo obvinění. Do karet by jim ale mohla hrát mírně klesající podpora Sísímu. Podle egyptského Centra pro výzkum veřejného mínění popularita Sísíu v loňském roce poklesla o 14 procent - kvůli rostoucím cenám způsobeným ekonomickými turbulencemi. Mezitím skupina egyptských poslanců prosazovala, aby Egypt prodloužil prezidentův mandát na šest let a tvrdila, že prezident potřebuje více času na dosažení svých dlouho očekávaných ekonomických reforem.

Aby se občan mohl ucházet o prezidentský úřad, musí nejprve získat 30 tisíc podpisů pod petici. Volební systém v Egyptě je dvoukolový. Prezidentská volba se bude konat někdy v období mezi 8. únorem a 8. květnem.

Související

Egypt, ilustrační foto

Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině

Egypt učinil zásadní obrat ve své obchodní politice vůči Rusku a Ukrajině. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek oznámil, že Káhira již nebude přijímat zásilky obilí, které Rusko vyváží ze svých dočasně okupovaných ukrajinských území. Tuto informaci potvrdil Zelenskyj po rozhovoru se svým egyptským protějškem Abdulem Fattáhem as-Sísím.

Více souvisejících

Egypt Abd Fattáh Sísí prezidentská kampaň ženy

Aktuálně se děje

včera

včera

Jürgen Klopp

Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou

Německý fotbalový národní tým byl jedním z těch, kterým se nedávný světový šampionát nevydařil, neboť jako jeden z favoritů skončil překvapivě už v šestnáctifinále, kde nestačil na Paraguay. Právě po tomto konci skončil v roli trenéra Julian Nagelsmann a prakticky od té doby se jako o jediném možném kandidátovi na uvolněný post hovořilo o Jürgenu Kloppovi. Nakonec se tento bývalý trenér Dortmundu či Liverpoolu a muž, který měl naposledy na starost akademii klubů sítě Red Bull, vrací na trenérský post a rovnou na takto exponovaný.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

raketový systém Patriot z USA

Vlivná členka MAGA se odjela na Ukrajinu přesvědčit, jak vypadá válka. Okamžitě pošlete Patrioty, píše Trumpovi

Vlivná americká konzervativní komentátorka a výrazná stoupenkyně hnutí MAGA Laura Loomerová vyzvala Spojené státy, aby Ukrajině neprodleně poskytly další protiraketové systémy Patriot. K tomuto zásadnímu obratu ve svém dosavadním postoji dospěla přímo v Kyjevě, kde na vlastní kůži zažila několik dní intenzivního ruského ostřelování a byla nucena opakovaně vyhledat úkryt před balistickými raketami.

včera

včera

Nemocnice, ilustrační foto

Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků

Útoky na zdravotnická zařízení, personál i sanitní vozy se v moderních válečných konfliktech stávají čím dál běžnější realitou. Přestože mezinárodní právo přiznává nemocnicím a zdravotníkům zvláštní ochranu již od první Ženevské úmluvy z roku 1864, praxe na bojištích od Ukrajiny přes Blízký východ až po Súdán ukazuje, že se tato pravidla dramaticky hroutí. Zdravotnická infrastruktura se v mnoha případech stává přímým terčem útoků, což má devastující dopady na civilní obyvatelstvo.

včera

Andrej Babiš

Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky

Tuzemská energetika směřuje k zásadní proměně povolovacích procesů pro stavbu ekologických zdrojů energie. Vláda na svém pondělním jednání schválila vznik speciálních akceleračních zón, které mají výrazně zjednodušit a zrychlit výstavbu nových větrných elektráren a rozsáhlých solárních parků. Celkově se v České republice počítá se vznikem 61 takových oblasti.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce

Rozsáhlé lesní požáry v jižní a západní Evropě ani po týdnech intenzivního boje neustupují a situace v zasažených regionech zůstává mimořádně dramatická. Francouzští i španělští záchranáři čelí jedné z nejhorších požárních vln v moderní historii, kterou navíc v nejbližších dnech dále zkomplikuje příchod již čtvrté vlny veder během letošního léta. Podle meteorologů se teploty v západní Evropě opět vyšplhají až k hranici čtyřiceti stupňů Celsia.

včera

Rusko, Kreml

Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině

Ruský politický aparát přišel s novým požadavkem vůči západním státům. Tamní zákonodárci totiž prohlásili, že Moskva bude po evropských zemích nekompromisně požadovat finanční odškodnění za škody způsobené během válečného konfliktu na Ukrajině. Vedení Ruské federace se navíc nadále hodlá domáhat navrácení přibližně tří set miliard dolarů v podobě aktiv, která byla na Západě zmrazena po vypuknutí invaze v roce 2022.

včera

včera

Prezident Trump

Trump poslechl vedení armády. Přestal bombardovat Írán

Spojené státy již třetí noc v řadě pozastavily letecké údery na území Íránu. K dočasnému klidu zbraní došlo poté, co špičky americké armády doporučily prezidentu Donaldu Trumpovi bombardovací kampaň přerušit. Paralelně s tím probíhají intenzivní diplomatická jednání, jejichž cílem je zabránit návratu k otevřenému válečnému konfliktu. Na kroky Washingtonu a přerušení bojových akcí již zareagovaly světové trhy, což vedlo k poklesu cen ropy.

včera

Pentagon

Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky

Počet amerických vojenských obětí v konfliktu s Íránem překročil hranici šesti set. Americké ministerstvo obrany totiž během soboty aktualizovalo svou oficiální databázi obětí, do níž zpětně zaevidovalo více než sto čtyřicet nově zraněných vojáků. Do systému se navíc vrátila jména čtyř příslušníků armády, kteří zahynuli při nedávných íránských útocích a z oficiálních přehledů dříve z nejasných důvodů zmizeli. K úpravě dat dochází v době, kdy Pentagon čelí sílící kritice za netransparentnost při informování o skutečných ztrátách.

včera

včera

včera

včera

Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden

Nejméně dva lidé nepřežili nedělní střelbu na gastronomickém festivalu v americkém Seattlu. Dalších pět osob utrpělo zranění. Zatím nejmenovaného pachatele se policistům podařilo zadržet, informovala americká stanice NBC News

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy