Bratr útočníka z Manchesteru možná bude vydán, uvedly libyjské síly

Tripolis - Libyjská protiteroristická brigáda možná Britům Hashema Abediho, jehož bratr Salman v květnu zabil 22 lidí na manchesterském koncertě zpěvačky Ariany Grandeové.

Podle agentury Reuters to dnes řekl mluvčí ozbrojené skupiny držící útočníkova bratra. Ten se v létě přiznal, že nakoupil materiál pro výbušniny použité při atentátu na koncertě zpěvačky Ariany Grandeové.

Mluvčí brigády blízké vládě premiéra Fáize Sarrádže prohlásil, že je připravena spolupracovat na britské žádosti o vydání, pokud ji schválí libyjský generální prokurátor. Původně však uvedl, že skupina Hashema nevydá, protože mezi ní a Británií neexistuje dohoda, která by to umožňovala.

Londýn má o spoluvině Hashema údajně dostatek důkazů. Ve středu na něj vydala zatykač a zároveň požádala Libyi o jeho vydání britské justici. Sarrádžova vláda se britskou žádostí zabývá, ale zatím nepřijala žádné rozhodnutí, sdělil mluvčí kabinetu v Tripolisu, který podporuje OSN.

Britská policie na muže ve středu vydala zatykač, zároveň požádala Libyi o jeho vydání britské justici. Hashemovi Abedimu (v arabském přepisu Haším Abádí) v Británii podle tamních médií hrozil kvůli květnovému útoku soud za vraždu 22 lidí a pokus o vraždu dalších. Při tragédii zahynulo také sedm dětí a přes 500 lidí podle Reuters utrpělo zranění.

O spoluvině Hashema má údajně britská policie dostatek důkazů, libyjské síly jej však vydat nechtějí. "Nevydáme Hashema Abediho britským úřadům," řekl mluvčí protiteroristické brigády spolupracující s vládou premiéra Fáize Sarradže, která má podporu OSN. Podle mluvčího mezi jeho skupinou a Británií neexistuje žádná dohoda, která by v takovémto případě vydání umožňovala.

Související

Více souvisejících

Libye Hashem Abedi (terorista) výbuch v aréně v Manchesteru (23. května 2017)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy