Egyptský expremiér Šafík obvinil SAE, že mu brání vycestovat

Abú Zabí - Egyptský expremiér Ahmad Šafík nařkl Spojené arabské emiráty (SAE), že mu brání vycestovat. Tajemník SAE pro zahraniční politiku Anvar Karkáš to popřel. Šafík se chce vrátit do vlasti, kde hodlá znovu kandidovat na prezidenta.

"Byl jsem překvapen, že mi bylo zabráněno opustit SAE z důvodů, kterým nerozumím," řekl Šafík televizi Al-Džazíra. Karkáš ale na twitteru popřel, že úřady staví jakékoliv překážky Šafíkově vycestování. Doplnil, že SAE Šafíka hostilo navzdory "silným výhradám k některým jeho postojům".

Šafík uprchl do SAE po prohraných prezidentských volbách v roce 2012. Ty byly první po pádu dlouholetého šéfa státu Husního Mubaraka a Šafíka v nich těsně porazil kandidát Muslimského bratrstva Muhammad Mursí.

Šafík zastával premiérskou funkci krátce v roce 2011. Čelil obviněním z korupce, ale byl shledán nevinným.

Nové prezidentské volby v Egyptě jsou plánovány kolem dubna 2018. Šafík je zatím jedním z mála lidí, kteří oznámili záměr kandidovat. Současný prezident Abdal Fattáh Sísí se zřejmě pokusí obhájit mandát, zatím ale kandidaturu oficiálně nepotvrdil.

Související

Více souvisejících

Egypt spojené arabské emiráty Ahmed Šafík (egyptský expremiér) Abd Fattáh Sísí

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 2 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Navalného pohřbí v pátek v Moskvě. Proběhne i poslední rozloučení

Poslední rozloučení se zesnulým opozičním politikem Alexejem Navalným proběhne v pátek odpoledne v Moskvě, uvedla jeho mluvčí Kira Jarmyšová ve středu. Hlasitý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina bude následně pohřben na Borisovském hřbitově na jihu metropole. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy