Teroristé, kteří se podíleli na útocích po celém světě, použili kryptoměnu bitcoin na financování svých útoků. Pro úřady je přitom téměř nemožné takové financování odhalit. Píše to server Jerusalem Post.
Bojovníci Islámského státu i jiní džihádisté hojně používají digitální měnu bitcoin. „Tento trend přitom v posledních měsících rostl a vyvíjel se. A nyní online prostoru naprosto dominuje.“ píše list. To je závěr zprávy, ze které The Jerusalem Post cituje a která byla vydána internetovým kybernetickým pracovištěm Mezinárodního institutu pro boj proti terorismu.
Někteří z příslušníků IS a ostatních džihádistů podle zprávy užívají bitcoin ve snaze získat finanční prostředky, aby se po pádu Rakky v říjnu 2017 udrželi nad vodou. Touto cestou také prý radikálové financují terorismu v Gaze. Bitcoin byl podle materiálu použit k financování některých velkých teroristických útoků.
Zpráva začíná zjištěním, že v létě roku 2014 byl na online blogu zveřejněn důležitý článek s názvem „Bitcoin wa Sadaqat al-Jihad". Článek uvádí různé strategické důvody pro džihádisty, aby používali bitcoin. Článek „podporuje používání virtuální měny bitcoin jako prostředku k omezování ekonomického zisku pro nevěřící a zároveň jako možnosti, jak obejít západní bankovní systémy“.
Doporučuje používat bitcoin „z ideologicko-náboženských důvodů i kvůli technologické charakteristice“. Jeho používání má prý celou řadu výhod – například anonymitu a to, že nepodléhá právním předpisům. Díky bitcoinu se prý džihádisté také se mohou vyhnout placení daní západním a jiným nedžihádistickým vládám.
Zpráva expertů se také zabývá webovou stránkou Akhbar al-Muslimin, která publikuje zprávy IS. Po pádu Rakky se na ní prý objevily výzvy k podpoře kampaně vybírající peníze pro džihádisty.
Jeden z agentů IS, Zoobia Shahna z New Yorku, používal bitcoin, aby ošidil několik firem a následně vypral peníze pro IS, píše se ve zprávě. V polovině prosince byl obžalován z toho, že ukradl a vypral více než 85 000 dolarů z neoprávněných výnosů z bitcoinu a dalších digitálních měn. Ve zprávě se uvádí, že finanční prostředky byly převedeny ze Spojených států tak, aby se vyhnuly korporacím v Pákistánu, Číně a Turecku a dostaly se rovnou do pokladny IS.
Shahnaz byl zatčen na letišti JFK v New Yorku, když se pokusil utéct ze Spojených států do Sýrie. Spojené státy už začaly pracovat na právních předpisech, které by Ministerstvu pro vnitřní bezpečnost poskytly více prostředků, jak sledovat to, jak teroristé využívají bitcoin. Ve zprávě se také uvádí, že teroristé, kteří se podíleli na útocích po celém světě, od Francie po Indonésii, použili bitcoin na financování svých útoků. Tento způsob financování je pro policejní orgány jen velmi obtížné odhalit, dodávají experti.
Související
Američané zlikvidovali teroristu z Islámského státu. Byl prý druhý nejmocnější
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Islámský stát (IS) , Bitcoin , Terorismus
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě