Moskva – Sobotnímu útoku na vojenské cíle v Sýrii předcházela několikadenní rétorická válka. Donald Trump tweetoval vzkazy o krásných a chytrých raketách, Rusové jej varovali že na případný útok proti Asadovi odpoví silou. Jaká ale ve skutečnosti byla a v následujících dnech bude ruská reakce, jakou roli sehrává Izrael a čeho se obávají Íránci?
Prvotní ruská reakce na údery se nesla v duchu ostrých prohlášení. Prezident Vladimir Putin prohlásil, že „Trumpův krok“ je aktem agrese, jež destabilizuje celý mezinárodní systém. Během dne také proběhla tisková konference ruské armády, na níž Rusové informovali tisk, že syrské síly údajně pomocí starších sovětských zbraňových systémů sestřelily velké množství britských, francouzských a amerických raket.
Rusové dále pohrozili, že by v reakci na útoky mohli Syřanům dodat o něco modernější zbraňové systémy protivzdušné obrany S-300. Analytici ze serveru The National Interest ale navzdory silným slovům, jež od včerejška zaznívají, neočekávají, že by událost měla nějaký větší strategický dopad na mezinárodně politickou situaci.
Podle nich byl prostřednictvím sobotních úderů Bašáru Asadovi veřejně a názorně komunikován vzkaz, že použití chemických zbraní je nepřípustné a bude trestáno, byť (možná prozatím) omezeným způsobem.
Zdá se rovněž, že Donald Trump ve svém přístupu k Sýrii do jisté míry kopíruje postup Izraele. I židovský stát svoje zapojení do syrského konfliktu omezuje na přesně cílené a omezené údery jednorázové charakteru. Při tomto postupu si vždy dává dobrý pozor, aby nepřekročil onu nastavenou míru a nepřispěl k přílišné eskalaci konfliktu.
Útoky byly rovněž velmi bedlivě sledovány v Teheránu. Íránský režim musí s obavami (a neskrývaným rozhořčením) pozorovat situaci, kdy americké, francouzské a britské síly demonstrují odhodlání (a schopnost) zasáhnout přesnými údery předem vytipované vojenské cíle. Írán má jistě v živé paměti podobné údery ze strany Izraele, jež vážně narušily jeho jaderný výzkum a obává se, že by se podobná situace mohla v budoucnu opakovat.
Související
Proč Američané útočili v Sýrii? Analytici mají další překvapivé vysvětlení
Raketový úder na Asada byl pro Sýrii destabilizační, zlobí se Šojgu
útok Západu na Sýrii (14.4.2018) , Sýrie , Rusko , USA (Spojené státy americké) , Izrael , Vladimír Putin
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 2 hodinami
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 3 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 4 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 6 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
včera
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
včera
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
včera
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
včera
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
20. července 2026 21:57
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
20. července 2026 21:01
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
Nikomu asi není třeba vysvětlovat, čím synem je princ Harry. Je to už téměř třicet let, co ještě jako nezletilý přišel o jednoho z rodičů. Princeznu Dianu si její mladší syn uchovává ve vzpomínkách. A také v receptech, jak vyšlo najevo.
Zdroj: Lucie Podzimková