Jordánský král hasí vlnu nepokojů. Padl premiér Mulki, Západ má obavy

Ammán - Tisíce Jordánců už čtyři dny protestují proti zdražování a úsporným opatřením. Premiér Hání Mulki proto dnes předložil rezignaci. Sestavením nové vlády byl pověřen dosavadní ministr školství Umar Razzáz.

Demonstrace v metropoli Ammánu a několika větších městech pokračovaly i v neděli, přestože král Abdalláh II. už v pátek oznámil, že budou zmrazeny ceny pohonných hmot a elektřiny. Velitel policie generálmajor Fádil Hamúd řekl, že policisté zadrželi 60 lidí. Při zásazích bylo zraněno 42 členů policejních sil, někteří rachejtlemi. 

Mulkiho si na dnešek předvolal král Abdalláh II. a očekávalo se, že předsedu vlády vyzve, aby odstoupil. Podle webů napojených na vládu premiér svou rezignaci sám nabídl a panovník ji přijal.

Jordánská agentura Petra naznačila, že by zvýšení daní mohlo být odloženo, protože parlament chce, aby král svolal mimořádnou parlamentní schůzi. Většina poslanců se zvýšením daní nesouhlasí a zákonodárci se budou snažit změny zrušit. Premiér Mulki je ve funkci od roku 2016 a dostal za úkol oživit ekonomiku. Po ohlášení daňových změn ale přišel o podporu veřejnosti.

Vláda se snažila svými návrhy plnit podmínky půjčky od Mezinárodního měnového fondu (IMF). Ten v roce 2016 Jordánsku schválil tříletou půjčku 723 milionů dolarů (16 miliard Kč). Určena je na snížení veřejného dluhu z nynějších 94 procent hrubého domácího produktu (HDP) na 77 procent do roku 2021.

Nová daňová zátěž je pro mnoho Jordánců nepřijatelná. Podle úředních odhadů je bez práce 18,5 procenta práceschopných občanů a 20 procent z deseti milionů Jordánců žije na hranici chudoby.

Jordánsko se také potýká se zhoršenou výkonností ekonomiky a růstem nezaměstnanosti, částečně kvůli vleklým konfliktům v Sýrii a v Iráku. 

Agentura AP uvedla, že jakékoli nepokoje v Jordánsku vyvolávají obavy u jeho spojenců na Západě, kteří zemi vnímají jako ostrůvek relativní stability v neklidném regionu. Jordánsko také hraje klíčovou roli v boji proti islámským radikálům.

Související

Více souvisejících

jordánsko Abdalláh II.

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

včera

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty

Dnes ráno došlo na Srí Lance k nehodě autobusu s českými turisty, který se na železničním přejezdu střetl s vlakem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy