Ammán - Poradce a zeť amerického prezidenta Jared Kushner navrhl Jordánsku, aby zrušilo uprchlický status více než dvěma milionům Palestinců. Podle izraelského tisku jde o součást tažení USA proti Agentuře OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků na Blízkém východě (UNRWA).
UNRWA se stará o několik milionů Palestinců, jejichž předci odešli ze svých domovů po vzniku Izraele a kteří stále usilují o návrat. O tom se mělo rozhodnout v izraelsko-palestinských mírových rozhovorech, které jsou ale zablokovány.
Kushner o zrušení statusu hovořil s jordánskými představiteli při své červnové návštěvě Ammánu. Magazín Foreign Policy napsal, že Kushner v jednom ze svých e-mailů vyzval ke zrušení UNRWA. "Je třeba usilovat o zrušení UNRWA. (Agentura) udržuje status quo (uprchlíků), je zkorumpovaná, neúčinná a neprospívá míru," stojí v lednovém Kushnerově vzkazu Trumpově blízkovýchodnímu zmocněnci Jasonovi Greenblattovi. USA už letos agentuře vypověděly velkou část svého příspěvku.
Hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát po Kushnerově červnové návštěvě regionu řekl, že USA peníze vypovězené agentuře přesunuly Jordánsku a dalším státům, kde uprchlíci žijí. Podle Palestinců se administrativa snaží řešit otázku uprchlíků a také statusu Jeruzaléma jednostrannými kroky, jež sledují pouze prospěch Izraele.
Po vzniku Izraele v roce 1948 odešlo ze svých domovů přes 700.000 Palestinců. USA v roce 1949 pomohly UNRWA založit s tím, že agentura bude uprchlíkům pomáhat a zajišťovat jim jídlo a další služby. Izrael už dlouho tvrdí, že lidé, kterým agentura pomáhá nyní, nejsou uprchlíci, nýbrž jejich potomci a že UNRWA svou činností udržuje těmto lidem uprchlický status a brání jejich začlenění do společnosti zemí, v nichž žijí.
6. prosince 2025 8:27
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
Související
Trump podle svého zetě uvažuje o další kandidatuře na prezidenta
Izraelská delegace dorazila do Rabatu prvním přímým letem
Jared Kushner , Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) , jordánsko , uprchlíci , Izrael , palestina
Aktuálně se děje
včera
Metro bude opět stavět i na Pankráci. Stanice se otevře před svátky
včera
Důchody 2026: Úřad odhalil pozměněné termíny výplat v příštím roce
Aktualizováno včera
Tragický útok na ulici v Brně. Žena nepřežila, policie má podezřelého
včera
Česko se s Patrikem Hezuckým rozloučí v pátek, odhalila Evropa 2
včera
Turek se má stát ministrem, koalice ho nechává na seznamu
včera
Rekordně teplé prosincové počasí. V Žatci bylo až 15 stupňů
včera
Babiš bude od úterý premiérem, potvrdil Hrad. Další postup není jasný
včera
U břehů Japonska udeřilo zemětřesení. Úřady varují před tsunami
včera
Smartwings v tureckých rukou. Expert prozradil, co může prodej způsobit
včera
Američané předem ví, co je v sázce. Útokem na Venezuelu způsobí hned dvě krize
včera
Turek se ozval z nemocnice, kde podstoupil vyšetření
včera
OBRAZEM: Motoristé mluvili s Pavlem o prioritách vlády. Na Turka se čekalo marně
včera
Trump se vzdá vůdčí role v jednáních s Ruskem, tvrdí bývalý vyslanec. USA už poskytnou jen podporu
včera
Thajská armáda zahájila nálety proti Kambodži
včera
Zelenskyj míří do Británie, sejde se s předními evropskými lídry
včera
Jsem zklamaný, Zelenskyj si mírový návrh dosud nepřečetl, prohlásil Trump
včera
Počasí se příští víkend ochladí. Teploty místy klesnou téměř k nule
7. prosince 2025 21:14
Rusko při poškození rampy v Bajkonuru přišlo o možnost vysílat lidi do vesmíru
7. prosince 2025 20:52
Tajemné historické adventní postavy: Děti neděsil jen čert, ale i ženy s velkými noži
7. prosince 2025 20:47
FAČR mluví už jen o dvou jménech v souvislosti s novým koučem národního týmu
Po říjnovém vyhazovu reprezentačního trenéra Ivana Haška, jehož doběhly dlouhodobé nevydařené výkony a výsledky fotbalového národního týmu, se mohlo, že má výkonný výbor Fotbalové asociace ČR (FAČR) nějaké řešení. Samotné české fotbalové vedení mluvilo o jako o prioritě o sehnání zahraničního trenéra na uvolněný post s tím, že do konce kvalifikace národní tým povede dosavadní asistent Jaroslav Köstl. Nyní šéf českého fotbalu David Trunda hovoří už jen o dvou potenciálních kandidátech, přičemž jedním z nich může být současný kouč pražské Slavie Jindřich Trpišovský. Kdo je však ten druhý, který má být cizincem? A proč skupinu vybírající trenéra národního týmu opustil plzeňský boss Adolf Šádek. Otázek spíš stále přibývá, než aby bylo v tomto ohledu jasno.
Zdroj: David Holub