Jeruzalém - Na území Izraele bylo od středečního večera vypáleno přes 180 raket z Pásma Gazy, část z nich zachytil protiraketový systém Iron Dome. Izraelské letectvo v reakci na palbu zaútočilo na více než 100 pozic radikálního Hamásu.
U hranice mezi Izraelem a Pásmem Gazy dochází k násilnostem již od konce března, nyní se ale Egypt a OSN snaží zprostředkovat zklidnění situace a příměří. Vysoký armádní představitel k tomu po dnešních událostech řekl, že Hamás "si zvolil zůstat stranou dohody a zaplatí cenu za porušování (předchozího příměří) v minulých čtyřech měsících". Hamás se má podle tohoto zdroje připravit na silný úder, bude-li raketová palba pokračovat.
Rakety dopadaly na území Izraele po celou noc i dnes ve dne. Jak uvedl na twitteru izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron, klid trval v intervalu maximálně 20 minut. Většina z raket zasáhla otevřená prostranství. Systém Iron Dome, který zneškodňuje jen střely mířící do oblastí, kde žijí lidé, zničil 25 raket, napsal list The Times of Israel.
Zasaženo nicméně bylo několik domů a továren. Část raket mířila ve středu večer na město Sderot, kde byli zraněni tři lidé. Dalších osm osob, které utrpěly šok, záchranáři ošetřili na místě, byly mezi nimi i dvě těhotné ženy, které začaly rodit. Celkem utrpělo na izraelské straně zranění nejméně 11 lidí.
Ministerstvo zdravotnictví v Gaze informovalo, že při izraelských útocích přišla o život 23letá těhotná žena a malé dítě. Její manžel utrpěl zranění. Další obětí byl jeden z příslušníků Hamásu. Nejméně 12 osob utrpělo zranění. Mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus pouze zdůraznil, že letectvo při útocích míří jen na vojenské pozice patřící Hamásu. Cílem náletů se tak staly mimo jiné odpalovací zařízení pro rakety, sklady zbraní či tunely.
Izrael se chce podle komentátorů vyhnout další válce s Hamásem, avšak bude se těžko bránit tlaku veřejnosti. Starosta Beerševy řekl, že by vláda měla rakety padající do pohraničí řešit stejně, jako kdyby byla vypálena střela na Tel Aviv.
Premiér Benjamin Netanjahu svolal jednání takzvaného bezpečnostního kabinetu. Armáda zakázala pořádat letní tábory a další výchovné akce v komunitách u hranice Pásma Gazy.
Související
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
Izraelská armáda , Pásmo Gazy , Hamás , Izrael
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Vydírání, vždyť na Kyjev útočí od začátku invaze, reaguje Ukrajina na ruskou výzvu k evakuaci
před 1 hodinou
Zdravotníci nestíhají. Ebola se šíří rychleji, než jak postupují záchranné práce, přiznává WHO
před 2 hodinami
USA opět zaútočily na Írán
před 3 hodinami
Výhled počasí až do prvních dní astronomického léta. Meteorologové řekli, jak bude
včera
Moravec musí zaplatit pokutu, tvrdí Česká televize
včera
Soud vynesl první rozhodnutí v případu vraždy dívky v Pardubicích
včera
Babišova vláda prodloužila cenové stropy u paliv. Chce pokročit i s digitalizací
včera
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
včera
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
včera
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
včera
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
včera
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
včera
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
včera
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
včera
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
včera
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
včera
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
včera
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
včera
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
včera
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
Americký ministr zahraničí Marco Rubio naznačil, že dohody s Íránem by mohlo být dosaženo už v pondělí. Podle dostupných informací by došlo k prodloužení příměří, otevření klíčového průlivu a stanovení plánu pro další jednání.
Zdroj: Lucie Podzimková