Turecký soud zakázal šéfovi tamní AI vycestovat ze země

Soud v Istanbulu dnes zamítl odvolání šéfa turecké pobočky Amnesty International (AI) Tanera Kiliçe proti zákazu vycestovat ze země. Aktivista se ale už nemusí pravidelně hlásit na policii. Informovala o tom dnes agentura DPA. Kiliç je spolu s deseti dalšími ochránci lidských práv obviněn z podpory terorismu, za což jim hrozí až 15 let vězení.

Podle AI byla skupina obviněna z politických důvodů v rámci snahy umlčet kritiky prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. "Je čas ukončit tuto soudní frašku a zbavit obvinění tyto ženy a muže, kteří svůj život zasvětili boji za práva ostatních," uvedl v prohlášení generální tajemník AI Kumi Naidoo.

Kiliç strávil ve vězení 14 měsíců, než byl letos v srpnu propuštěn na kauci. I ostatní ze skupiny byli několik měsíců za mřížemi, než je soud pustil na kauci v říjnu 2017. Dva z nich, Němec Peter Steudtner a Švéd Ali Gharavi, poté odjeli z Turecka.

Skupina souzených v tomto procesu byla zadržena v červnu 2017 spolu s další desítkou osob. Obviněni jsou z členství v teroristické organizaci, za niž turecký režim považuje hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije už mnoho let v USA a Erdoganův režim jeho příznivce, i jen domnělé, dlouhodobě pronásleduje kvůli údajné snaze Erdoganovu vládu svrhnout.

Jako důkaz slouží obžalobě argument, že obvinění používali mobilní aplikaci ByLock. Ta umožňuje posílání zakódovaných zpráv a podle prokuratury ji ke komunikaci používali příznivci Gülenova hnutí. Loni v září turecký nejvyšší soud vynesl verdikt, podle něhož už samotná existence této aplikace v mobilním telefonu obviněného stačí jako důkaz pro jeho členství v Gülenově hnutí.

Po neúspěšném pokusu části armády o převrat v červenci 2016 turecké úřady rozpoutaly rozsáhlé čistky ve státní správě, o zaměstnání přišlo na 160.000 lidí, včetně soudců, policistů nebo učitelů, z toho přes 50.000 lidí skončilo za mřížemi. Ve vězení je nyní v Turecku i na 150 novinářů, řada z nich je obviněna z podpory teroristické skupiny, čímž prokuratura míní Gülenovo hnutí.

Další soudní stání s Kiliçem a deseti dalšími ochránci lidských práv je stanoveno na 21. března příštího roku.

Související

Marija Zacharovová

USA povolí Turecku prodat své zbraně Ukrajině. Moskva se bouří, hrozí a chce vysvětlení

Moskva požádala zástupce Spojených států a Turecka o oficiální vysvětlení v reakci na zprávy o možném předání rozsáhlého arzenálu zbraní Ukrajině. Informaci zveřejnila mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová v oficiálním prohlášení. Ruská strana vyjádřila hluboké znepokojení nad tím, že by takový krok mohl způsobit zásadní narušení stávajících vztahů.
Prezident Trump

Nové detaily Trumpova odjezdu z Turecka: Na stole byl původně jiný plán, v kontejneru na jídlo nejel sám

Během nedávného summitu Severoatlantické aliance v turecké Ankaře musely americké bezpečnostní složky narychlo řešit závažnou hrozbu namířenou proti prezidentu Donaldu Trumpovi. Američtí představitelé obdrželi varování, že íránské složky disponují detailními informacemi o prezidentově ubytování v luxusním hotelovém řetězci i o trasách jeho kolony. Podle zdrojů CNN z prostředí amerických služeb navíc existovalo riziko, že by se útočníci mohl pokusit sestřelit prezidentský speciál Air Force One pomocí ramenního protiletadlového kompletu v blízkosti letiště.

Více souvisejících

Turecko soudy amnesty international

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky

Ministerstvo zdravotnictví společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Asociací děkanů lékařských fakult ČR vyhodnotilo výsledky dlouhodobých programů na podporu vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků. Oba programy podle hodnocení úspěšně plní svůj účel a zapojené školy naplňují stanovené závazky. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sucho, ilustrační fotografie.

První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa

Ve Strakově akademii se v pondělí sešla na prvním zasedání obnovená Národní koalice pro boj se suchem. Jednala o navýšení prostředků na financování opatření proti suchu a o naplňování Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky na období 2023–2027. Premiér po jednání zdůraznil, že ministerstva společně s Českým hydrometeorologickým ústavem sestaví mapu míst, která jsou suchem zasažena nejvíce. Zároveň byla na pondělí 24. srpna svolána Ústřední komise pro sucho. 

včera

včera

včera

Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo

Návrat tropického počasí už se během letošních letních prázdnin nepředpokládá. Teploty mohou být dokonce v některých obdobích podprůměrné. Vyplývá to z aktuálního měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy