Turci chtějí americká letadla i ruské rakety. Generál před prodejem varuje Pentagon

Vrchní velitel sil NATO v Evropě Curtis Scaparrotti dnes doporučil Pentagonu neprodávat Turecku moderní stíhací letouny F-35, pokud bude Ankara trvat na nákupu ruského protiraketového systému S-400. Americký generál to dnes řekl během slyšení v branném výboru Senátu USA. V Turecku jsou teď podle Scaparrottiho američtí experti, kteří místním politikům vysvětlují možné následky nákupu ruských zbraní.

Turecko a Rusko podepsaly dohodu o dodávce čtyř jednotek systému protivzdušné obrany S-400 za 2,5 miliardy dolarů (57 miliard korun) v roce 2017. Plán vyvolal ve Spojených státech znepokojení, protože ruské protirakety mohou být pro bojové letouny americké výroby hrozbou, což dnes potvrdil i Scaparrotti. V polovině února uvedl šéf zahraničního výboru tureckého parlamentu Volkan Bozkir, že Turecko od dohody s Ruskem neustoupí a podstatnou část raket už zaplatilo.

Turecko by podle generála Scaparrottiho mělo plán nákupu ruských systémů S-400 přehodnotit, nebo bude riskovat problémy při budoucím nákupu americké výzbroje. Prodej letounů F-35 byl podle agentury AP prozatím pozastaven, než jednání mezi Ankarou a Washingtonem o osudu ruského nákupu skončí. USA a Turecko jsou partnery v NATO a ruské rakety nejsou kompatibilní s aliančním systémem protivzdušné obrany.

Americké ministerstvo zahraničí loni v prosinci schválilo prodej protiraketového systému Patriot Turecku za 3,5 miliardy dolarů. Podle agentury Bloomberg i v tomto případě USA prodej podmiňují tím, že Ankara odstoupí od dohody s Moskvou.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Kyjev dostane další americkou pomoc. Má hodnotu stovek milionů dolarů

USA poprvé v letošním roce oznámily novou vojenskou pomoc Ukrajině. Připravena je dodávka v hodnotě až 300 milionů dolarů (v přepočtu téměř 7 miliard korun). Umožní ji úspory Pentagonu při dřívějších nákupech zbraní, zatímco se čeká na rozhodnutí Kongresu ohledně uvolnění dalších prostředků na pomoc Kyjevu. 

Více souvisejících

Pentagon Turecko Americká armáda (U.S. ARMY) F-35 Joint Strike Fighter

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Napětí v Karibiku: Nejlepší ponorky USA a Ruska se nacházejí jen kousek od sebe. Obě mohou nést jaderné zbraně

U ostrovního státu Kuba v Karibském moři začíná jít do tuhého. Nedaleko od sebe se zde nacházejí ruské a americké ponorky – a nejen tak ledajaké. Obě jsou schopné nést jaderné zbraně a velice účinně bojovat i proti cílům na souši. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy