Bahrajnský král Hamad bin Ísá Chalífa nařídil vrátit občanství 551 lidem, kteří o občanství přišli při soudních procesech. Oznámila to dnes bahrajnská agentura BNA. V Bahrajnu bylo odsouzeno k vysokým trestům mnoho lidí za terorismus a účast na protirežimních protestech. Mnozí z nich patří ke komunitě šíitů. Bahrajn je kritizován za praxi odnímání občanství.
V Bahrajnském království žije asi 1,4 milionu obyvatel, z nichž většinu tvoří šíité. U moci je ale sunnitská dynastie Chalífů. Podle aktivistů bojujících za lidská práva jsou šíité v této konstituční monarchii terčem systematického pronásledování. Vládnoucí klan to popírá a z rozdmýchávání nepokojů viní Írán.
Panovník může zrušit soudní rozhodnutí. Ochránci lidských práv odhadují, že o občanství v rámci procesů od roku 2012 přišlo 990 lidí, z nichž většina byli šíité.
Zatím poslední proces, při němž lidé přišli o občanství, se konal tento týden a soud rozhodl odejmout občanství 138 lidem. Obviněni byli z teroristických činů. Šlo o vůbec největší skupinu potrestanou tímto verdiktem v jediném procesu.
Související
Verstappen s Perezem zajistili Red Bullu první double nové sezony Formule 1 v Bahrajnu
Blízký východ připomíná Evropu před první světovou válkou, tvrdí analytik CIA
Aktuálně se děje
před 15 minutami
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
před 1 hodinou
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 1 hodinou
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 2 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 3 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 4 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 4 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 5 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 6 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 7 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 8 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
včera
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
včera
Velikonoční tragédie před 80 lety. Vraždu spáchaly děti
včera
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Kampaň před parlamentními volbami v Maďarsku dnes vstoupila do závěrečného týdne. Nejisté je zatím pokračování premiéra Viktora Orbána ve vrcholné vládní funkci. Orbán se dlouhodobě těší podpoře některých českých politických osobností. Znovu mu ji v těchto dnech vyjádřil exprezident Miloš Zeman.
Zdroj: Jan Hrabě