"Nejhorší forma zhoubného zla". Al-Džazíra suspendovala novináře, kteří zpochybňovali holokaust

Katarem financovaná vysílací společnost Al-Džazíra suspendovala dva novináře, kteří zveřejnili video, jež zpochybňovalo holokaust. Video se objevilo na arabském serveru AJ+ a tvrdilo se v něm, že sionistické hnutí přehnalo počet obětí holokaustu a že z genocidy nejvíce vytěžil Izrael. Informoval o tom dnes server BBC. Nacisté během holokaustu vyvraždili asi šest milionů Židů.

Vypravěč ve videu položil otázku "Proč se soustředí pouze na ně?", čímž měl na mysli židovské oběti. Následně obvinil Židy, že využívají finanční prostředky a média k tomu, aby se pozornost soustředila zejména na utrpení Židů.

Video bylo zveřejněno na twitterových a facebookových účtech AJ+ v pátek večer s titulkem "Jaká je pravda o holokaustu a jak z něj sionistické hnutí těží?" Původní znění bylo zveřejněno v arabštině a stalo se terčem ostré kritiky, když nevládní organizace Middle East Media Research Institute (MEMRI) na twitteru zveřejnila anglický přepis. MEMRI sídlí v USA.

Zpochybňování počtu židovských obětí holokaustu, tvrzení, že Židé manipulují médii nebo že Židé či Izrael z holokaustu těží, jsou označována za antisemitismus.

Mluvčí izraelského ministerstva zahraničí Emmanuel Nahšon video považuje za "nejhorší formu zhoubného zla". "Takto Al-Džazíra vymývá mozky v arabském světě a prodlužuje nenávist vůči Izraeli a Židům... Lži a nenávist propagovaná ideologickými potomky Der Stürmeru," doplnil. Der Stürmer byl antisemitský týdeník šířící nacistickou propagandu.

Prominentní reportér Al-Džazíry, britský novinář Mehdi Hasan uvedl, že je rád, "že šéfové Al-Džazíry podnikli disciplinární kroky" ohledně "strašně urážlivého a hloupého videa".

V neděli večer Al-Džazíra vydala oficiální prohlášení, v němž informovala, že video bylo rychle smazáno a že podnikla disciplinární kroky a dva novináře kvůli jeho obsahu suspendovala z redakce. Video bylo podle televize rovněž publikováno bez řádné kontroly, zatímco šéf digitálního oddělení oznámil, že požaduje povinné školení novinářů proti zaujatosti.

Řada lidí nicméně poukázala na rozdíly mezi arabskou Al-Džazírou a materiálem, který vydává v angličtině. Zpravodajský server BBC v analýze poukazuje na to, že zatímco je anglický materiál Al-Džazíry různorodý a přináší témata, o kterých se dostatečně neinformuje, arabské vydání je podstatně zaujatější. Z anglického vydání je například jen zřídka znát, že Al-Džazíra je financována Katarem. Z arabského vysílání je pak často jasné, jak se televize staví ke klíčovým tématům v regionu.

Související

Vladimir Putin

Zelenskyj je ostudou židovského národa, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek opřel do ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který podle jeho přátel ani není Žid. Označil ho také za ostudu židovského národa. Zároveň prohlásil, že dnešní ukrajinští hrdinové jsou neonacisté. 

Více souvisejících

židé Katar TV Al-Jazeera

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 38 minutami

před 45 minutami

před 2 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

První tanky M1 Abrams dostane Ukrajina příští týden, rakety ATACMS zatím ne

"Příští týden budou na Ukrajinu dodány první americké tanky Abrams," řekl Biden v Bílém domě po boku svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského, který byl na druhé návštěvě Spojených států od doby, kdy Rusko v únoru 2022 napadlo jeho zemi. Biden také oznámil, že schválil další tranši bezpečnostní pomoci pro Ukrajinu, kterou Pentagon později ocenil na 325 milionů dolarů. Informaci zveřejnil web France24.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

před 2 hodinami

Návštěva prezidenta Ukrajiny a první dámy v USA (21. září 2023).

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za pomoc v boji proti ruskému teroru. A nezapomněl na americké politiky a občany

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek na sociální síti X (dříve Twitter) poděkoval americké Sněmovně reprezentantů, Demokratické i Republikánské straně a také americkým občanům za podporu Ukrajiny. Také ve čtvrtek v Bílém domě poděkoval americkému prezidentovi Joe Bidenovi za pomoc USA v boji proti "ruskému teroru", informuje deník The New York Times.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Po zpackaném losu řeší FAČR další problém: díru v řádech. Využil ji Baník nasazením původně zraněného Tanka

Na FAČR se problémů kupí poslední dobou čím dál víc. Během týdne se řešil los 3. kola poháru, jenž se musel kvůli procedurální chybě v nasazování týmů opakovat, nyní se probírá díra v řádech, kterou objevil a následně využil ostravský Baník. Konkrétně se jedná o příběh Nigerijce Abdullahiho Tanka, jenž se zprvu zranil při předzápasové rozcvičce, aby tak následně Baník oznámil změnu v základní sestavě. Tanko byl mezi náhradníky, nakonec se ale do sobotního zápasu s Bohemians 1905 ve vršovickém Ďolíčku přeci jenom podíval na posledních 20 minut. Během nich pomohl k vyrovnání, když přihrál Matěji Šínovi na branku znamenající konečnou remízu 1:1.

včera

Aktualizováno včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Na Slovensku není pevná politická ideologie. Je hůře pochopitelné než jeho sousedé z Maďarska i Česka

Slovensko je úplně jiné než jeho sousední země. Podle několika expertů je velice těžké popisovat politickou ideologii, která zde existuje. Země nemá tak bohatou a dlouholetou národnostní zkušenost a špatné vzpomínky na komunistický režim, jehož zvěrstva se projevila především v Budapešti, Praze a Varšavě. Proto je daleko složitější porozumět tomu, co se u našich sousedů vlastně děje. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lidstvo otevřelo brány do pekla, řekl v OSN Guterres. Změnám počasí můžeme ještě zabránit, míní Čaputová

Klimatická změna způsobená závislostí lidstva na fosilních palivech "otevřela brány do pekla" , prohlásil v projevu na úvod klimatického summitu Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku Generální tajemník OSN António Guterres. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se ale domnívá, že nejhoršímu scénáři lze stále zabránit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy