Torcham - Bojovníci fundamentalistického hnutí Taliban dnes zaútočili na americkou vojenskou základnu v provincii Nangarhár v východě Afghánistánu. Jen necelý týden předtím přitom militanti podnikli podobný útok na nedalekou základnu polských vojsk. V Afghánistánu tak se prohlubují obavy z eskalace násilí po plánovaném odchodu zahraničních jednotek. Informuje agentura Reuters.
Taliban oznámil, že nejprve odpálil masivní nálože na parkovišti před základnou a následně na objekt zaútočili jeho bojovníci. Místní úřady potvrdily, že u helikoptérové základny skutečně došlo k sérii výbuchů a následné přestřelce.
V boji zahynul zatím nespecifikovaný počet osob, oznámilo velení afghánské mise NATO. Na samotnou základnu se však útočníkům proniknout nepodařilo.
V souvislosti s útokem musela být uzavřena silnice z provinční metropole Džalálábád do Torchamu, která slouží jako klíčová zásobovací linie pro americká vojska, dodává server BBC.
Útoky Talibanu na afghánské bezpečnostní složky i civilní obyvatelstvo v poslední době výrazně narůstají. Jen tento týden při nich zahynuly desítky lidí. Zahraniční vojska se přitom mají z Afghánistánu stáhnout do konce příštího roku. Panují obavy, že místní ozbrojené síly poté nebudou schopné povstalcům vzdorovat a Taliban začne znovu získávat kontrolu nad rozsáhlým územím.
Související
Pět let od návratu Tálibánu k moci: Afghánistán se hroutí, lidem hrozí hladomor
Tálibán zakázal mobilní telefony
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
před 2 hodinami
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
před 4 hodinami
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
před 5 hodinami
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
před 6 hodinami
Levákům udělali jméno. Do dějin se zapsala celá řada umělců
před 7 hodinami
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
před 7 hodinami
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
před 8 hodinami
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
před 9 hodinami
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
před 10 hodinami
Se spisovatelem Páralem se lidé rozloučili v Mariánských Lázních
před 11 hodinami
Počasí: Česko zasáhnou silné bouřky. První hrozí od půlnoci na čtvrtek
před 11 hodinami
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
před 12 hodinami
Sucho láme rekordy. Existují místa, kde jsou problémy od začátku roku
před 13 hodinami
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
před 14 hodinami
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
před 14 hodinami
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
před 16 hodinami
Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo
včera
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
včera
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
včera
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
Vláda na pondělním zasedání schválila Dílčí územní rozvojový plán (DÚRP) VRT PRAHA, který vymezuje koridory pro vysokorychlostní trať na území hlavního města. Jde o významný krok v přípravě nové železniční infrastruktury, která má zvýšit kapacitu pražského železničního uzlu a vytvořit podmínky pro budoucí provoz vysokorychlostních vlaků.
Zdroj: Jan Hrabě