Bagdádího udal odpadlík od IS, tvrdí prestižní deník

Za úspěch víkendové operace, která skončila smrtí vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Bakra Bagdádího, vděčí členové amerických speciálních sil spolehlivému informátorovi. Šlo o bývalého člena IS, který se v minulosti podílel na budování útočiště pro Bagdádího v Sýrii, ale který přestal být loajální, když ho Islámský stát připravil o příbuzného. Deník The Washington Post dnes napsal, že tento muž by měl mít nárok na část nebo na celých 25 milionů dolarů (574 milionů Kč), jež USA vypsaly jako odměnu za Bagdádího.

Zásah Američanů umožnily detailní informace o místě pobytu šéfa IS včetně rozmístění místností v budově, tunelů pod ní a počtu strážců. Informátor byl akci osobně přítomen, ale dva dny po ní byl i s rodinou ze Sýrie odvezen. Jeho jméno ani národnost známy nejsou.

Podle zdroje washingtonského listu jde o sunnitského Araba, který se proti IS obrátil, když skupina zavraždila člena jeho rodiny. V rámci IS zastával vysoké postavení a jeho úkolem bylo organizovat Bagdádího přesuny v Sýrii.

Americké komando zaútočilo v noci na Bagdádího dům v provincii Idlib u turecké hranice. Bagdádí se i se třemi dětmi uchýlil do skrýše v tunelu, tam odpálil nálože a zabil sebe a také děti.

Informátor podle deníku kontaktoval syrské Kurdy, kteří patří k arabsko-kurdské koalici SDF, jež bojovala proti IS. Velitelé SDF přenechali kontrolu nad tímto agentem americké tajné službě. Ta ho prověřovala několik týdnů, dokud si nebyla jista, že obrácení informátora proti IS je skutečné.

Muž nevyvolal v IS žádné podezření a měl stále plnou důvěru jeho předáka - občas například doprovázel Bagdádího příbuzné k lékaři.

"Určitou dobu se vědělo, že by ta osoba mohla být tím správným klíčem k zámku. Opravdu jasné to bylo pár posledních týdnů," citoval list amerického představitele obeznámeného s operací.

The Washington Post napsal, že Bagdádí vzal s sebou do tunelu děti zjevně jako lidské štíty. Zemřely stejně jako on pod troskami zbořeného tunelu; při zásahu v domě přišly o život i dvě z Bagdádího manželek.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) The Washington Post USA (Spojené státy americké) Sýrie

Aktuálně se děje

před 49 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy