Blinken se snaží v Kataru získat pomoc s evakuací Američanů

Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes přiletěl do Kataru, kde se bude snažit získat pomoc s evakuací Američanů a ohrožených Afghánců, kteří zůstali v Afghánistánu po stažení amerických vojsk. Podle představitele amerického ministerstva zahraničí Afghánistán dnes po souši opustili čtyři američtí občané. Informuje o tom agentura Reuters.

Vysoce postavený představitel amerického ministerstva zahraničí, který do Kataru přiletěl s Blinkenem, uvedl, že Washington zajistil bezpečnou evakuaci čtyř Američanů z Afghánistánu pozemní cestou. "Jde o první pozemní evakuaci, s níž pomáhalo ministerstvo zahraničí," uvedl úředník a doplnil, že islamistické hnutí Tálibán o operaci vědělo a nebránilo bezpečnému odchodu jednotlivců. Do které země Američané z Afghánistánu odešli, neuvedl.

Blinken se v Kataru a při následné návštěvě Německa setká s vysokými představiteli obou zemí, které významně pomáhaly Washingtonu evakuovat tisíce lidí z Kábulu. V Německu bude také spolupořádat ministerské setkání o Afghánistánu.

Po chaotickém odchodu amerických vojsk z Afghánistánu Katar vystupoval jako hlavní prostředník mezi západními zeměmi a Tálibánem, který vtrhl do Kábulu 15. srpna. V sobotu Katar oznámil, že ve spolupráci s Tálibánem znovuotevřel kábulské letiště pro humanitární a domácí lety. Další mezinárodní lety z Kábulu by podle Dauhá měly být obnoveny brzy. Mezi Kábulem a Dauhá byly mezitím naplánovány každodenní lety, jež budou zajišťovat dovoz humanitární pomoci.

"Jsme vděční za úzkou spolupráci Kataru ohledně Afghánistánu a jeho nepostradatelnou pomoc s převozem amerických občanů, personálu ambasády v Kábulu, ohrožených Afghánců a dalších lidí evakuovaných z Afghánistánu přes Katar," uvedlo americké ministerstvo zahraničí před Blinkenovým příletem do Dauhá.

Americký ministr obrany Lloyd Austin, který na Blízký východ odcestuje zvlášť, má Katar navštívit v úterý. Při své cestě zavítá také do Saúdské Arábie či Kuvajtu.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Antony Blinken Katar

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie Austrálie

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Petr Fiala

Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu ODS obhajovat mandát předsedy

Premiér Petr Fiala bude dnes v Ostravě na kongresu Občanských demokratů popáté obhajovat mandát předsedy ODS. Před nedělním odletem do Spojených států, kde ho čeká návštěva Bílého domu, delegátům slíbí, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

Babišův případ nekončí. Šaroch se odvolal v kauze Čapí hnízdo

Žalobce Jaroslav Šaroch se v pátek odvolal proti osvobozujícímu rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Státní zástupce se odvolal v neprospěch dvou obžalovaných, tedy expremiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Nagyové. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy