Chameneí: Izrael je nádor a je třeba proti němu bojovat

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes vyzval Palestince, aby pokračovali v odboji proti Izraeli. Označil ho za nádor, s nímž je třeba bojovat, dokud nebudou Palestinci osvobozeni a zmínil íránské dodávky zbraní Palestincům. Podobné výpady íránských představitelů proti Izraeli jsou běžné, země mezi sebou neudržují diplomatické styky.

Přidejte svůj názor 27 komentářů

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

Veřejná zmínka o íránských dodávkách zbraní Palestincům je ale podle agentury Reuters neobvyklá. Slovní útok proti Izraeli Chameneí dnes pronesl u příležitosti posledního pátku postního měsíce ramadánu. Výpad kromě Izraele odsoudila Evropská unie, i Spojené státy.

"Boj za osvobození Palestiny je povinnost a věc islámské svaté války. Sionistický režim je rakovinný nádor regionu. Dlouhou dobu trvající sionistický virus bude odstraněn," řekl Chameneí.

Poslední ramadánový pátek se označuje za mezinárodní den Jeruzaléma, při němž muslimové vyjadřují solidaritu s Palestinci. Zavedl ho Chameneího předchůdce Rúholláh Chomejní. V některých zemích se v tento den konají protiizraelské protesty.

Chameneího slovní útok na Izrael odsoudily Evropská unie i Spojené státy. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo na twitteru označil výrok íránského duchovního vůdce za "odporný, nenávistný a antisemitský" a doplnil, že není odrazem tolerance většiny íránské společnosti. Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella, je Chameneího výpad "neakceptovatelný a představuje zdroj hlubokého znepokojení".

Ačkoliv palestinské militantní skupiny v Pásmu Gazy, včetně Hamásu a Islámského džihádu, pravidelně hovoří o tom, že mají finanční a vojenskou podporu Íránu, Chameneí dosud veřejně nepotvrdil, že Teherán Palestincům dodává zbraně, píše Reuters.

"Írán si uvědomil, že jediným problémem palestinských bojovníků je, že nemají přístup ke zbraním. Plánovali jsme s božím vedením a pomocí a rovnováha moci se v Palestině změnila. Dnes může Pásmo Gazy čelit agresi sionistického nepřítele a porazit jej," uvedl Chameneí.

Izraelský ministr obrany, který se má v polovině mandátu stát premiérem, Benny Ganc, uvedl, že Izrael čelí "velkým výzvám v různých arénách. Chameneího prohlášení, že Izrael je 'rakovinným nádorem' to ilustruje lépe než cokoli jiného". Na facebooku pak Teherán varoval: "Nenavrhuji nikomu, aby nás zkoušel (...) Budeme připraveni na všechny hrozby, a to všemi způsoby".

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu uvedl, že kdokoliv "vyhrožuje Izraeli zničením se vystavuje podobnému nebezpečí".

Šéf palestinského Islámského džihádu Zijád Nachala prohlášení Chameneího uvítal se slovy "jsme připraveni na dlouhý džihád".

Íránští činitelé v minulosti opakovaně volali po zničení Izraele. Mluvili přitom i o referendu, kterého by se nemohla účastnit většina Židů, ale naopak volit by mohli Palestinci v regionu v zahraničí.

Loading...
Vstupte do diskuze (27)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Islámský stát je opět hrozbou. Sílí nejvíce od smrti al-Bagdádího

24.05.2020 22:05 Aktualizováno Islámský stát nepřestal se svými útoky ani po smrti svého vůdce Abúa Bakr al-Bagdádího, ale…

V Izraeli dnes proběhlo první stání procesu s premiérem Netanjahuem

24.05.2020 15:52 V Jeruzalémě se dnes konalo první stání v procesu s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Skončilo po…

Netanjahu označil proces s ním za snahu ho svrhnout

24.05.2020 14:18 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes přijel do soudní budovy v Jeruzalémě, kde s ním zakrátko…

Muslimové slaví konec ramadánového půstu v omezených podmínkách

24.05.2020 13:19 Oslavy letošního muslimského svátku íd al-fitr, který se slaví po skončení postního měsíce ramadánu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy