Co znamená smrt Bagdádího? Profesor upozornil na nebezpečný precedent

NÁZOR - Americký prezident Donald Trump zajisté může oslavovat operaci, při které byl zabit vůdce Islámského státu (IS) Abú Bakr Bagdádí, konstatuje profesor Peter Bergen v komentáři pro server CNN. Bezpečnostní analytik z Arizonské státní univerzity připomíná, že právě Bagdádí prohlásil IS za "chalífát", jeho teroristická armáda se prohnala Irákem a Sýrii, obsadila území o velikosti Portugalska a následně vládla více než 8 milionům lidí.

Trumpův úspěch

Na nedělní tiskové konferenci Trump prohlásil, že vůdce IS byl osobně zodpovědný za smrt americké humanitární pracovnice Kayly Muellerové, poukazuje profesor. Dodává, že jde o první případ, kdy americký představitel přiznal roli Bagdádího v její smrti, jelikož IS tvrdil, že Američanka přišla o život při jordánském náletu v roce 2015. Trumpův poradce pro národní bezpečnost Robert O'Brien ostatně médiím sdělil, že operace, při které byl Bagdádí zabit, byla pojmenována právě po Muellerová, připomíná odborník.  

"Nepřekvapivě, mnozí vychvalují Trumpův úspěch," pokračuje Bergen. Odkazuje na prohlášení generála Josepha Votela, který po 3 roky - až do letošního března - velel tažení proti IS a podle kterého je Bagdádího smrt důležitým milníkem, a to nejen z pohledu boje s jeho organizací, ale z pohledu všech obětí IS, navíc jde o psychologickou ránu bývalému samozvanému chalífátu, která demonstruje, že teroristé neuniknou spravedlnosti.  

Tažení proti IS považuje analytik za jeden ze zřetelných Trumpových zahraničněpolitických úspěchů. Připomíná, že týden po své inauguraci prezident vydal memorandum, ve kterém nařídil do 30 dnů aktualizovat plány boje s IS, v květnu 2017 schválil plán vyzbrojit desítky tisíc kurdských bojovníků bojujících s uvedenou organizací v Sýrii puškami, kulomety a lehkými minomety a uvolnil strop na počet amerických vojáků v zemi, který nastavil jeho předchůdce Barack Obama, tudíž během prvního roku Trumpa v úřadě jejich počet vzrost na 2 tisíce.

Celé tažení, jehož cílem je likvidace IS, ovšem začalo dva a půl roku před Trumpovým nástupem do Bílého domu, v létě 2014, konkrétně Obamovým nařízením bombardovat pozice uvedené organizace, upozorňuje expert. Dodává, že operace k osvobození Mosulu, druhého největšího města v Iráku, kde IS vyhlásil svůj chalífát, začala v říjnu 2016, kdy stále vládl Obama, během jehož prezidentství přišel IS o významná města Fallúdža, Ramádí a Tikrít.

Mezi Obamovým a Trumpovým plánem postupu proti IS tedy zajisté existuje kontinuita, ale Trump dal vojenským velitelům větší volnost, tudíž dále nepodléhali bedlivému dozoru Bílého domu, jak tomu bylo často za Obamy, vysvětluje profesor. Doplňuje, že Trumpova administrativa také zrušila limity vojenských akcí v Sýrii nastavené Obamovým týmem.

Smrt vůdce ideologii nevymýtí

"Ačkoliv si Trump zajisté může přičíst kredit za uspíšení zániku geografického chalífátu IS, oba prezidenti nakonec k problému IS přistupovali v zásadě stejně," píše Bergen. Připomíná, že Obama i Trump odmítali vyslání velkého počtu amerických vojáků do Iráku a Sýrie, spoléhali na zvláštní jednotky, instruktory a poradce, kteří spolupracovali s místními silami - v Iráku šlo především o elitní protiteroristické jednotky Zlatá divize, zatímco v Sýrii o převážně kurdské bojovníky Syrských demokratických sil (SDF), kterým poskytly důležitou podporu americké letouny a helikoptéry.

Podle odhadů přitáhl IS na 40 tisíc militantů z celého světa, poukazuje analytik. Vysvětluje, že Obama a Trump stlačili tato čísla na nulu, jelikož jen málokdo se chce přidat k prohrávající straně. Geografická porážka IS však vliv této organizace neukončila, varuje expert. Zmiňuje lednovou zprávu tehdejšího ředitele amerických tajných služeb Dana Coatse, která konstatovala, že IS navzdory výrazným personálním i územním ztrátám stále ovládá tisíce bojovníků v Sýrii a Iráku, udržuje si osm odnoží a více než desítku sítí a ve světě má tisíce podporovatelů.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Tři měsíce po zveřejnění Coatsovy zprávy spáchala džihádistická skupina inspirovaná IS sérii sebevražedných útoků na kostely na Srí Lance během velikonočních bohoslužeb a rovněž zaútočila na luxusní hotely využívané cizinci, připomíná Bergen. Doplňuje, že o život přišlo 250 lidí a šlo o jednu z nejhorších teroristických akcí od 11. září 2001.   

Prohlášení o zničení IS byly předčasné, zdůrazňuje profesor. Odkazuje na osobní korespondenci s generálem Votelem, ve které vojenský velitel upozorňoval na nutnost držet IS nadále pod tlakem a vyjádřil naději, že přesně to je v plánu, s ohledem na zkušenosti s jinými násilnými extremistickými organizacemi.

Podmínky, které pomohly vytvořit IS, totiž přetrvávají, včetně sektářství, které rozděluje země jako Irák, Sýrii a Jemen, konstatuje analytik. Podotýká, že také v dalších zemích na Blízkém východě, které jsou slabé a hroutí se, jako například Libye, se daří džihádistickým teroristickým organizacím.

"A jako jsme viděli v případě smrti Usámy bin Ládina před 8 lety, ideologie džihádismu není vymýcena smrtí jakéhokoliv konkrétního velitele," varuje závěrem Bergen.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) USA (Spojené státy americké) Donald Trump Islámský stát (IS) Usáma bin Ládin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy