MONITOR: Dokáže Západ usměrnit Tálibán? Prestižní deník popsal možnosti

Poslední evakuační lety z Kábulu zoufale sledovali ti Afghánci, kteří byli ponecháni v nebezpečí, a nyní je třeba čelit trvalým důsledkům strategického neúspěchu, konstatuje editorial serveru The Guardian. Renomovaný deník doplňuje, že tento neúspěch dramaticky omezuje možnost Západu ovlivňovat budoucí vývoj v Afghánistánu.

Taliban, Afghánistán

Zbožné přání Západu

Američtí diplomaté během mírových rozhovorů v Dauhá s oblibou mluvili o postupu k širokému politickému uspořádání pod taktovkou Afghánců, připomíná britský server. Kritizuje, že z tohoto "postupu" se nakonec stal vítězný pochod Tálibánu, díky čemuže bude budoucnost země formována tímto hnutím.

Spojené státy, Velkou Británii a jejich spojence paralyzovaly jejich vlastní chyby, v důsledku čehož nemají na výběr a musejí se popasovat s touto novou realitou, deklaruje The Guardian. Poukazuje, že dochází k pozdním pokusům činit tak z předpokládané pozice síly.

V momentě, kdy poslední britští vojáci opouštěli o víkendu Kábul, britský premiér Boris Johnson ostrým tónem varoval nový afghánský režim, že jeho diplomatické uznání a uvolnění zmrazených miliard závisí na umožnění odchodu těm, kteří zemi chtějí opustit, respektování práv žen a dívek či zamezení tomu, aby se z Afghánistánu stala líheň globálního terorismu, dává příklad editorial.

"Zdá se jasné, že vůdci Tálibánu doufají, že se vyhnout statutu mezinárodních vyvrhelů z 90. let a že brzy budou zoufale potřebovat peníze," pokračuje renomovaný deník. Upozorňuje, že Mezinárodní měnový fond a Světová banka pozastavily platby Afghánistánu v momentě, kdy Tálibán převzal vládu, a rezervy afghánské centrální banky jsou zmraženy ve Spojených státech.  

S ohledem na snahu Ruska a Číny prosazovat v Afghánistánu vlastní agendu, je snaha Západu nadále diktovat a určovat pravidla jen zbožným přáním, naznačuje prestižní server. Očekává, že možnosti tvrdé diplomatické hry omezí začínající humanitární krize v zemi.

Nezůstaly dobré možnosti

O víkendu se ukázalo, že navzdory masivní evakuační akci z kábulského letiště byl britskou vládou výrazně podhodnocen počet ohrožených Afghánců, kteří v zemi zůstali, konstatuje The Guardian. Podotýká, že neexistuje žádný plán, co by měli dělat, jelikož nebyla vytvořena žádná uprchlická cesta do sousedních zemí.

Editorial kritizuje například britského ministra zahraničí Dominica Raaba za to, že začal jednat s Pákistánem až týden po obsazení Kábulu Tálibánem. Podobně naznačuje, že cesta do zemí sousedících s Afghánistánem, kterou tento týden zahájil německý ministr zahraničí Heiko Maas ve snaze dojednat dohody o poskytnutí útočiště afghánským uprchlíkům, měla přijít již před několika měsíci.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Podle společného stanoviska Velké Británie, Spojených států a více než 90 dalších zemí poskytl Tálibán záruky, že cizí státní příslušníci a Afghánci s cestovním povolením vydaným jinou zemí budou moci odejít," píše britský deník. Vyzdvihuje, že to se příliš neslučuje se zprávami o domovních prohlídkách a zastrašování Afghánců, kteří pracovali pro bývalou vládu a zahraniční vojáky.

Spojené státy a jejich spojenci ovšem nemají na Tálibán žádné páky, a tak musejí pouze doufat, že kalkulace a zájmy tohoto hnutí budou situaci posouvat směrem příznivým pro Západ, konstatuje editorial. Dodává, že mezitím v Afghánistánu letí vzhůru ceny potravin a dlouhá sucha na většině území i miliony vnitřních běženců - v mnoha případech žen a dětí - působí značné problémy ještě před nástupem podzimu a zimy. "Bez jisté míry spolupráce a kooperace nového režimu bude nemožné dodat zoufalým Afgháncům potřebnou humanitární pomoc," varuje The Guardian.

Kreml v pondělí vyzval Washington, aby uvolnil zmražené rezervy afghánské centrální banky pro humanitární účely, zatímco čínský ministr zahraničí Wang I v telefonickém rozhovoru se svým americkým protějškem Anthony Blinkenem prohlásil, že mezinárodní společenství by mělo začít s Tálibánem jednat a "aktivně jej usměrňovat", uvádí renomovaný server. Obává se však, že díky neschopnosti spojit stažení vojsk se situací v zemi již Západ vývoj nekontroluje a ve vztahu k Tálibánu, kterému neúmyslně pomohl k moci, nemá žádné dobré možnosti.   

NÁZOR: Ceny jídla trhají historické rekordy. Ekonom varuje před dalším…

29.09.2021 00:01 Globální ceny potravin vystřelily v září 2021 meziročně o téměř 33 %, upozorňuje Alastair Smith v…

Rychlý rozpad afghánských sil Pentagon překvapil, řekl ministr Austin

28.09.2021 19:36 Rychlost, s jakou letos v srpnu v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán padly afghánské vládní síly,…

Obětí loňské exploze v bejrútském přístavu je nejméně 215

28.09.2021 18:25 V Libanonu v pondělí zemřel pětatřicetiletý muž, který utrpěl vážná zranění při loňské explozi…

V Dubaji je nošení roušek povinné uvnitř i venku, striktně se dbá na…

27.09.2021 13:36 V Dubaji musí mít lidé roušky nasazené ve vnitřních prostorách, povinné jsou také venku. V hotelích…

Palestinské úřady: Izraelští vojáci zabili na Západní břehu čtyři…

26.09.2021 11:33 Izraelské síly dnes zabily nejméně čtyři Palestince při zásahu na okupovaném Západním břehu Jordánu…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Související:

Právě se děje

reklama