Afghánský prezident Ašraf Ghaní utíkal podle ruských diplomatů ze země s velkým množstvím peněz, které chtěl přepravit v autech a ve vrtulníku. Napsala to agentura RIA Novosti s odvoláním na mluvčího ruské ambasády v Afghánistánu. Jiný zdroj tuto informaci nepotvrdil.
Ria Novosti či server India Today také uvedly, že Ghaní je nyní v Ománu, který to ale popřel. V neděli agentury psaly, že Ghaní utekl do Uzbekistánu či Tádžikistánu.
"Pokud jde o zhroucení afghánského režimu, nejvýstižněji ho charakterizuje to, jak Ghaní uprchl z Afghánistánu. Čtyři auta byla plná peněz. Další se pokusili dostat do helikoptéry, ale všechno se tam nevešlo. Část peněz tak zůstala ležet na rozjezdové dráze," citovala RIA Novosti tiskového tajemníka ruského velvyslanectví v Kábulu Nikitu Iščenka.
Později agentura RIA Novosti s odvoláním na anonymní zdroj napsala, že Ghaní se uchýlil do Ománu. Země ležící na Arabském poloostrově tuto informaci popřela, což však citovaný zdroj odmítl jako samozřejmou "přirozenou reakci". Nezávisle na ruské agentuře napsal i server India Today, že Ghaní je v Ománu, odkud pravděpodobně zamíří do USA.
Zatímco západní státy v čele s USA z Kábulu urychleně evakuují svůj diplomatický personál, ruský velvyslanec v Afghánistánu Dmitrij Žirnov dnes v televizi Rossija 24 pochválil ochranu ruské ambasády početným oddílem bojovníků Tálibánu. "Nyní nás chrání Tálibán, velký oddíl. Udělali na nás velmi dobrý dojem, adekvátní muži, dobře vyzbrojení, postavili se po vnějším obvodu ambasády, tak aby k nám nikdo nemohl proniknout - žádný terorista, žádný šílenec," řekl Žirnov.
Afghánské radikální hnutí Tálibán, které v těchto dnech zemi po 20 letech znovu ovládlo, je přitom v Rusku zakázáno jako teroristická organizace.
Žirnov dnes také upřesnil, že diplomatická mise v zemi pokračuje v práci, část zaměstnanců velvyslanectví ale bude podle ministerstva zahraničních věcí evakuována. O víkendu Moskva tvrdila, že evakuaci zatím nepovažuje za nutnou.
Související
Ghaní hájil svůj srpnový útěk z Afghánistánu, chtěl prý zabránit krveprolití
Afghánský exprezident Ghaní vyjádřil lítost nad vývojem v Afghánistánu
Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) , Afghanistán
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Praha prozradila, jak Dvorecký most změní hromadnou dopravu
před 1 hodinou
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
před 1 hodinou
Češi se podíleli na mezinárodní operaci proti útočníkům s vazbami na Rusko
před 2 hodinami
Trumpův vzkaz Íránu přinutil slavného herce k reakci. Bílý dům se ozval
před 3 hodinami
Pavel Novotný je zpátky v ODS. Označil se za ztraceného syna
před 3 hodinami
Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Problém by měl jeden z jeho partnerů
před 4 hodinami
Evropská letiště čelí vážné hrozbě. Nedostatek paliva může v Evropské unii uzemnit letadla
před 5 hodinami
Klempíř sloučení České televize a Českého rozhlasu nechystá
před 6 hodinami
Vance před zahájením jednání varuje Teherán: Pokud se pokusíte o manipulaci, nebudeme vstřícní
před 7 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na víkend
před 7 hodinami
Proč se USA v Íránu nedaří? Bývalý diplomat popsal, kde Trump udělal chybu
před 8 hodinami
Jako dítě Orbána miloval, teď se ho chystá sesadit. Kdo je Péter Magyar?
před 9 hodinami
Rozhodující volby v Maďarsku jsou za dveřmi. Blíží se konec šestnáctileté éry Orbána?
před 10 hodinami
Putin a Zelenskyj se dohodli na dočasném příměří v období Velikonoc
před 10 hodinami
Írán zveřejnil seznam požadavků, které jsou pro Trumpa nepřijatelné. USA přišly s vlastním plánem
před 10 hodinami
Na Špicberkách zemřel polárník Jakeš. Tělo se našlo v ledovcové trhlině
před 11 hodinami
Izraelská armáda mohutně útočí v Libanonu. Žádné příměří neplatí, tvrdí Netanjahu
před 12 hodinami
Politico: Trump se pohádal s Ruttem, pohrozil spojencům odvetnými kroky
před 12 hodinami
Islámábád se uzavírá, úřady vyhlásily volno. Do Pákistánu míří americká a íránská delegace
před 14 hodinami