Íránské ozbrojené síly dnes zahájily třídenní cvičení v blízkosti strategického Hormuzského průlivu. Podle informace íránské televize se operací účastní jednotky námořnictva, letectva i pozemních sil. Prověřena má být také práce ponorek a bezpilotních letadel.
Manévry se konají v blízkosti důležité ropné trasy, která prochází Hormuzským průlivem a v jejíž blízkosti se v minulých měsících stalo několik incidentů.
Admirál Habíbolláh Sajjárí, který manévrům velí, řekl, že smyslem cvičení je "zlepšit připravenost vojska na jakoukoli zahraniční hrozbu a případnou invazi".
Íránské námořnictvo kontroluje námořní provoz v Ománském zálivu mezi Arabským mořem a Hormuzským průlivem. Právě tudy je přepravována pětina ropy určené na světové trhy, připomněla agentura AP.
Při jednom z minulých incidentů obsadilo v srpnu u Hormuzského průlivu komando íránského námořnictva ropný tanker plující pod liberijskou vlajkou a na krátko ho zadrželo. V červenci revoluční gardy při cvičení z vrtulníku vypálily střelu na maketu americké letadlové lodě, kterou Íránci umístili do průlivu.
Námořní incidenty v oblasti začaly v roce 2018, když USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a obnovily proti zemi sankce. Chtějí, aby Írán přistoupil na vyjednání nové a širší dohody.
Související
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
Bahrajn likviduje íránské rakety a drony, Kuvajt po útocích zavřel letiště
Armáda Írán , Írán , Hormuzský průliv , ropa
Aktuálně se děje
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
včera
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
včera
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
včera
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
včera
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
včera
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
včera
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
včera
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
včera
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
včera
Schillerová neustoupí. EET prosadíme, vzkázala po hlasování v Senátu
včera
Trump vyhlásil Íránu ekonomickou válku historických rozměrů
včera
Češi mohou vybrat předmět, který astronaut Svoboda vezme do vesmíru
včera
Nečekaný vývoj v královské rodině. Harry a Meghan se vracejí do Británie
včera
V Kyjevě a okolí při ruském útoku umírali lidé. Do Rumunska pronikl dron
včera
Počasí ve čtvrtek nabídne další bouřky. Meteorologové očekávají silný vítr
19. srpna 2026 21:54
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
19. srpna 2026 20:45
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
Ministerstvo zdravotnictví společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Asociací děkanů lékařských fakult ČR vyhodnotilo výsledky dlouhodobých programů na podporu vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků. Oba programy podle hodnocení úspěšně plní svůj účel a zapojené školy naplňují stanovené závazky.
Zdroj: Jan Hrabě