Íránské ozbrojené síly zahájily manévry u klíčové ropné trasy

Íránské ozbrojené síly dnes zahájily třídenní cvičení v blízkosti strategického Hormuzského průlivu. Podle informace íránské televize se operací účastní jednotky námořnictva, letectva i pozemních sil. Prověřena má být také práce ponorek a bezpilotních letadel.

Manévry se konají v blízkosti důležité ropné trasy, která prochází Hormuzským průlivem a v jejíž blízkosti se v minulých měsících stalo několik incidentů.

Admirál Habíbolláh Sajjárí, který manévrům velí, řekl, že smyslem cvičení je "zlepšit připravenost vojska na jakoukoli zahraniční hrozbu a případnou invazi".

Íránské námořnictvo kontroluje námořní provoz v Ománském zálivu mezi Arabským mořem a Hormuzským průlivem. Právě tudy je přepravována pětina ropy určené na světové trhy, připomněla agentura AP.

Při jednom z minulých incidentů obsadilo v srpnu u Hormuzského průlivu komando íránského námořnictva ropný tanker plující pod liberijskou vlajkou a na krátko ho zadrželo. V červenci revoluční gardy při cvičení z vrtulníku vypálily střelu na maketu americké letadlové lodě, kterou Íránci umístili do průlivu.

Námořní incidenty v oblasti začaly v roce 2018, když USA odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a obnovily proti zemi sankce. Chtějí, aby Írán přistoupil na vyjednání nové a širší dohody.

Související

Íránský dron Šáhid-136

Kovové střepiny a separátní nálože. Íránci poskytují Rusům ničivé sebevražedné drony

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského situace u Bachmutu není začátkem velké protiofenzivy. Armáda potřebuje delší přípravu spojenou s dodávkami raket dlouhého doletu a sebevražedných dronů, především z Británie. Na druhé straně Rusové podnikají podobné přípravy. Hlavice bezpilotních letounů Shahed (Šáhid), které jim po stovkách dodávají Íránci, jsou „obohacené“ o menší separátní nálože a kovové střepiny. 
Ruská armáda, ilustrační foto

Na Krymu byli zlikvidováni íránští instruktoři, kteří pomáhali ruské armádě s naváděním dronů, tvrdí Kyjev

Na Ruskem okupovaném poloostrově Krym byli zlikvidováni íránští instruktoři, kteří pomáhali Rusům s naváděním útočných dronů Šáhed-136 na ukrajinské cíle, řekl deníku The Guardian šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. Zároveň varoval, že Ukrajina bude považovat za cíl i další Íránce na okupovaném ukrajinském území, kteří budou Moskvě pomáhat v její invazi na Ukrajinu.

Více souvisejících

Armáda Írán Írán Hormuzský průliv ropa

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

před 7 hodinami

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

před 7 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

před 9 hodinami

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy