Izrael osobám starším 50 let, zdravotníkům či lidem se sníženou imunitou nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech . Země reaguje na nárůst potvrzených případů, které přičítá šíření nakažlivější mutace delta, napsala agentura Reuters.
Nárok na třetí posilující dávku vakcíny nově získají "osoby starší 50 let, zdravotníci, lidé s rizikem těžkého průběhu onemocnění covid-19, vězni a příslušníci vězeňské stráže," uvedlo izraelské ministerstvo zdravotnictví. Dosud se k dobrovolnému přeočkování mohli přihlásit pouze lidé nad 60 let.
V devítimilionové zemi obdrželo obě dávky vakcíny 5,4 milionu lidí, tedy asi 60 procent populace. Možnosti dostat třetí dávku využilo během dvou týdnů 774.330 lidí. Podle izraelského průzkumu většina z nich ve srovnání s druhou dávkou pociťovala stejné či mírnější vedlejší účinky.
Po startu úspěšné očkovací kampaně na konci roku 2020 klesl v Izraeli počet potvrzených případů koronaviru z více než 10.000 denně na jednotky nakažených. Nakažlivější mutace delta ovšem přispěla k prudkému nárůstu případů v několika posledních týdnech.
Izrael podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) ve čtvrtek registroval 6525 potvrzených nákaz. Roste i počet onemocnění se závažným průběhem, v nemocnicích je 447 lidí. Šéf izraelské vlády Naftali Bennett proto oznámil, že zvýší kapacitu lůžek ve zdravotnických zařízeních. Podle prognóz vypracovaných odborníky hrozí, že v září bude v nemocnících až 4800 pacientů s covidem-19.
Izraelská vláda ve středu zavedla nová protiepidemická opatření, která začnou platit v pondělí. Povinnost prokazovat se takzvaným zeleným pasem (dokládajícím plné očkování, zotavení z nemoci covid-19 či negativní test starý maximálně 72 hodin) bude nově platit ve všech pohostinských, kulturních a volnočasových místech kromě obchodů. V uzavřených prostorách bude omezen počet účastníků velkých akcích na 1000, ve venkovních na 5000. Již několik dní platí povinnost nosit roušky na všech místech, kde je více než 100 lidí.
Související
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
Přes pět tisíc nemocných za pár dní. Covid i tak není tím postrachem, co býval
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , očkování , Izrael
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Babišova vláda má problém. Trumpův muž tvrdě zkritizoval Česko, stane se jednou z nejhorších zemí v NATO
před 2 hodinami
Ceny ropy na světových trzích dál prudce rostou. Zklidnění situace zatím nehrozí
před 3 hodinami
Íránské drony zaútočily v Ázerbájdžánu. Alijev slibuje odvetu, uvedl armádu do stavu nejvyšší pohotovosti
před 4 hodinami
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
před 5 hodinami
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
před 6 hodinami
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
před 6 hodinami
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
před 7 hodinami
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 8 hodinami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 8 hodinami
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 9 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 10 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 11 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 12 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
Izraelské letectvo dnes provedlo další ze série precizních úderů hluboko na íránském území. Stíhací letoun páté generace F-35I zničil v oblasti Kermánšáhu na západě Íránu připravené odpalovací zařízení balistických raket. Izraelské obranné síly (IDF) k útoku zveřejnily videozáznam a zdůraznily, že jejich prioritou zůstává systematická likvidace hrozeb namířených proti židovskému státu.
Zdroj: Libor Novák