Izrael začne zdravotníkům a lidem nad 50 let nabízet přeočkování třetí dávkou

Izrael osobám starším 50 let, zdravotníkům či lidem se sníženou imunitou nabídne přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech . Země reaguje na nárůst potvrzených případů, které přičítá šíření nakažlivější mutace delta, napsala agentura Reuters.

Nárok na třetí posilující dávku vakcíny nově získají "osoby starší 50 let, zdravotníci, lidé s rizikem těžkého průběhu onemocnění covid-19, vězni a příslušníci vězeňské stráže," uvedlo izraelské ministerstvo zdravotnictví. Dosud se k dobrovolnému přeočkování mohli přihlásit pouze lidé nad 60 let.

V devítimilionové zemi obdrželo obě dávky vakcíny 5,4 milionu lidí, tedy asi 60 procent populace. Možnosti dostat třetí dávku využilo během dvou týdnů 774.330 lidí. Podle izraelského průzkumu většina z nich ve srovnání s druhou dávkou pociťovala stejné či mírnější vedlejší účinky.

Po startu úspěšné očkovací kampaně na konci roku 2020 klesl v Izraeli počet potvrzených případů koronaviru z více než 10.000 denně na jednotky nakažených. Nakažlivější mutace delta ovšem přispěla k prudkému nárůstu případů v několika posledních týdnech.

Izrael podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) ve čtvrtek registroval 6525 potvrzených nákaz. Roste i počet onemocnění se závažným průběhem, v nemocnicích je 447 lidí. Šéf izraelské vlády Naftali Bennett proto oznámil, že zvýší kapacitu lůžek ve zdravotnických zařízeních. Podle prognóz vypracovaných odborníky hrozí, že v září bude v nemocnících až 4800 pacientů s covidem-19.

Izraelská vláda ve středu zavedla nová protiepidemická opatření, která začnou platit v pondělí. Povinnost prokazovat se takzvaným zeleným pasem (dokládajícím plné očkování, zotavení z nemoci covid-19 či negativní test starý maximálně 72 hodin) bude nově platit ve všech pohostinských, kulturních a volnočasových místech kromě obchodů. V uzavřených prostorách bude omezen počet účastníků velkých akcích na 1000, ve venkovních na 5000. Již několik dní platí povinnost nosit roušky na všech místech, kde je více než 100 lidí.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Izrael

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Policie SR, ilustrační fotografie

Policie na Slovensku zmařila plánovaný teroristický útok na festival Pride

Slovenská Národní kriminální agentura (NAKA) odhalila skupinu, jejíž členové komunikovali o plánování teroristického útoku na účastníky sobotního festivalu Duhový Pride v Bratislavě z komunity LGBTI+. Skupina podle policie šířila na internetu nenávistné projevy a výzvy k podněcování násilí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Josef Šlerka

Rating NFNŽ kritizuje stále více tuzemských médií

MediaRating z dílny analytika Josefa Šlerky spadající pod Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je v posledních dnech terčem sílící kritiky. Médií, která jej kritizují za jeho nesprávnost a nízkou kvalitu, přibývá, a vyhraňují se proti němu i největší čeští vydavatelé.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Předsedkyní Evropské komise byla opět zvolena von der Leyenová

Evropský parlament ve čtvrtek tajnou volbou rozhodl, že Ursula von der Leyenová zůstane předsedkyní Evropské komise i na další funkční období. Ze 707 hlasujících europoslanců získala 401 hlasů, 284 bylo proti a 15 se zdrželo hlasování. Ke zvolení jí stačilo 360 hlasů, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta krátce před startem ligy představila dvě posily. Přicházejí Dán a Španěl

Nadcházející ročník české nejvyšší fotbalové soutěže, která ponese nově název Chance ligy, začne v pátek večer soubojem mistrovské Sparty s Pardubicemi a bude v lecčems výjimečný. Především pak v tom, že ten, kdo ligu vyhraje, bude hrát v další sezóně automaticky v Lize mistrů. Proto bude fanoušky jistě čekat ještě zajímavější boj o nejvyšší příčku, neboť vlčáků prahnoucích po milionářské soutěži je více. Mezi nimi nechybí Sparta, která hrála LM naposledy v roce 2005. Proto posiluje kádr a na Letnou vábí hráče ze zahraničí. Od nové sezóny budou v jejím dresu k vidění dánský stoper Mathias Ross a další obránce, tentokrát Španěl Imanol García z Bilbaa.

před 8 hodinami

Aktualizováno před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko nevylučuje použití jaderných zbraní

Rusko nevylučuje nasazení svých raket vybavených jadernými hlavicemi v reakci na plán umístit americké střely dlouhého doletu v Německu. Ve čtvrtek to podle TASS uvedl náměstek tamního ministra zahraničí Sergej Riabkov.

před 10 hodinami

Datart, ilustrační fotografie

Oblíbený řetězec v Česku končí, přebírá ho Datart. Začíná velký výprodej

Zlínská skupina HP Tronic (DATART) a NAY (Electro World) zahajují po schválení fúze soutěžními úřady v České republice a na Slovensku realizaci plánované integrace. V České republice budou prodejny sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Podle tiskové zprávy poskytnuté redakci serveru EuroZprávy.cz probíhá aktuálně komunikace změn směrem k zákazníkům.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Vedení si letos odměny nevyplatilo, vánoční ale byly štědré. Co se děje v ÚSTR?

Po kritickém komentáři Matěje Bílého poskytly EuroZprávy.cz začátkem června vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) prostor pro vyjádření, což vyvolalo vlnu negativních reakcí. Někteří bývalí zaměstnanci a odborníci postupně anonymně sdíleli své obavy ohledně současného vedení ÚSTR. Na světlo světa vycházejí dříve nezveřejněné informace a také sporné údaje o vyplácení odměn vedení. Ekonomické otázky a údajné nehospodárné jednání dokonce měly vést k destabilizaci sekce ekonomiky. Rovněž se podařilo vyvrátit některé osobní útoky a nepravdivá tvrzení vůči Bílému.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy