Katar chce s Tálibánem spolupracovat v boji proti terorismu

Uznat radikální hnutí Tálibán jako vládnoucí sílu v Afghánistánu teď není prioritou Kataru, spolupracovat s ním ale bude dobré. Na tiskové konferenci to dnes řekl šéf katarské diplomacie šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání, který jednal se svým německým protějškem Heiko Maasem. Vyzval také Tálibán ke spolupráci v boji proti terorismu.

Tálibán s Katarem podle Sáního stále jedná o zabezpečení provozu na kábulském letišti. Tálibán v této věci oslovil také Turecko.

Sání v nedávném rozhovoru s listem Financial Times (FT) řekl, že Katar požádal Tálibán, aby přijal zahraniční pomoc při zajištění letiště.

Dauhá působí jako důležitý prostředník mezi Tálibánem a Západem, napsal FT. Politické vedení Tálibánu má svůj úřad v Dauhá a vedlo tam také rozhovory s USA.

"Tálibán si nepřeje zahraniční bezpečnostní síly na letišti a na svém území. My se jim snažíme vysvětlit, že zabezpečit letiště vyžaduje mnohem víc než bezpečnostní opatření na obvodu letiště," sdělil Sání v rozhovoru s FT. Dodal, že nepřipadá v úvahu, aby zahraniční letecké společnosti létaly do Kábulu, dokud nebudou splněny určité bezpečnostní podmínky.

USA stáhly své poslední vojáky z Afghánistánu v noci na dnešek, při letecké evakuaci se ze země dostalo 122.000 lidí.

Dnes Sání řekl, že je Tálibán přístupný návrhům na sestavení vlády, která zahrne zástupce celé společnosti. Vyzval také Tálibán, aby spolupracoval v boji proti terorismu.

Související

Více souvisejících

Tálibán Katar

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové se přihlásili k dobytí další obce na Ukrajině. Kyjev mlčí

Rusko v neděli prostřednictvím ministerstva obrany prohlásilo, že příslušníci jeho armády dobyli vesnici Bohdanivka nedaleko Bachmutu v Doněcké oblasti na jihu Ukrajiny. Kyjev se k tomu zatím nijak nevyjádřil. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy