Muslim pobodal přímo na jevišti tři herce. Soud vynesl trest smrti

Soud v Saúdské Arábii dnes odsoudil k trestu smrti muže, který v listopadu v metropoli Rijádu pobodal tři účinkující ze španělského divadelního souboru. S odkazem na saúdskoarabskou státní televizi o tom informovala agentura Reuters. Další muž, který byl do incidentu zapleten, dostal 12 a půl roku vězení.

Útok z 11. listopadu se objevil na krátkém videu na twitteru.

Foreign performers attacked by knife-wielding Saudi man during #RiyadhSeasonHowever, such a woman performance & musical instruments are still considered sinful & distractions from God by many Saudi citizens .. pic.twitter.com/q43MNKYPfS

— Ahmad_Alyehri ?? (@Ahmad_Alyehri) November 11, 2019

Útočníkem byl podle předchozích zpráv televize Al-Ichbáríja 33letý Jemenec. Oběti útoku, dva muži a jedna žena, utrpěli jen povrchová zranění a nebyli v ohrožení života.

Představení se odehrávalo v rámci několikaměsíčního kulturního festivalu, jež je součástí širší snahy korunního prince Muhammada bin Salmána otevřít saúdskoarabskou společnost a snížit závislost místní ekonomiky na příjmech z ropy.

Podle nevládní organizace Amnesty International (AI) popravila Saúdská Arábie v loňském roce 149 lidí, většinu z nich za vraždy či za trestné činy spojené s prodejem drog. Podle AI přitom v řadě případů místní soudy nedodržují mezinárodní zásady pro spravedlivý proces a trest smrti udělují na základě přiznání získaných mučením.

Související

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Trest smrti Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

včera

včera

Trump: Biden je křivák, který nebyl nikdy vhodný pro kandidaturu. Harrisovou bude snazší porazit

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump v neděli prohlásil, že by bylo snazší porazit viceprezidentku Kamalu Harrisovou než současného prezidenta Joea Bidena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy