Netanjahu označil zabití autistického Palestince za tragédii, přímo se ale neomluvil

Více než týden poté, co izraelská policie zastřelila v Jeruzalémě neozbrojeného autistického Palestince, označil izraelský premiér Benjamin Netanjahu incident za tragédii a kondoloval jeho rodině. Napsala o tom agentura Reuters, která zároveň uvedla, že předseda vlády se v neděli za smrt muže, kterou lidé přirovnávají k zabití černocha George Floyda bělošským policistou v USA, přímo neomluvil.

Dvaatřicetiletý Ijád Hállak byl zastřelen izraelskou policií 30. května v jeruzalémském Starém městě. Policejní mluvčí tehdy uvedl, že policisté muže podezřívali, že má zbraň. Incident nyní vyšetřuje policejní odbor pro vnitřní záležitosti.

"Co se stalo Ijádu Hállakovi, je tragédie. Byl to muž s handicapy, s autismem, který byl podezříván, a (nyní) víme, že mylně, z terorismu," uvedl podle Reuters Netanjahu.

Palestinci přirovnávají zastřelení Hállaka k případu černocha Floyda, který zemřel v americkém Minneapolisu poté, co mu bělošský strážník bezmála devět minut klečel při zatýkání na krku. Hállakova pohřbu se minulý týden zúčastnily stovky lidí.

Podle palestinských činitelů a jeho rodiny měl Hállak vážnou formu autismu, zpanikařil po výzvě policie, a začal utíkat.

"Vím, že (policie) provádí šetření. Všichni sdílíme smutek rodiny," uvedl Netanjahu v projevu ke svému kabinetu. Ministrovi pro vnitřní bezpečnost Amiru Ohanovi přitom sdělil: "Očekávám, že tuto záležitost plně vyšetříte".

Izraelský ministr obrany Benny Ganc, který je centristickým partnerem v Netanjahuově koaliční vládě, se za Hallákovu smrt omluvil při jednání kabinetu už minulý týden. Netanjahu, který vedle něj seděl, se k tomu tehdy nevyjádřil.

Související

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael zvažuje deportaci násilníků z Eritreji, naznačil Netanjahu

Premiér Benjanim Netanjahu v neděli uvedl, že Izrael zvažuje deportaci Eritrejců, kteří se o den dříve zúčastnili výtržností. Protesty uchazečů o azyl z africké země se v sobotu v Tel Avivu zvrhly v násilnosti a střety s policií. Zranění utrpělo přes sto lidí. 

Více souvisejících

Benjamin Netanjahu Policie Izrael Izrael palestina George Floyd (černoch zabitý policistou v USA)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy