Více než týden poté, co izraelská policie zastřelila v Jeruzalémě neozbrojeného autistického Palestince, označil izraelský premiér Benjamin Netanjahu incident za tragédii a kondoloval jeho rodině. Napsala o tom agentura Reuters, která zároveň uvedla, že předseda vlády se v neděli za smrt muže, kterou lidé přirovnávají k zabití černocha George Floyda bělošským policistou v USA, přímo neomluvil.
Dvaatřicetiletý Ijád Hállak byl zastřelen izraelskou policií 30. května v jeruzalémském Starém městě. Policejní mluvčí tehdy uvedl, že policisté muže podezřívali, že má zbraň. Incident nyní vyšetřuje policejní odbor pro vnitřní záležitosti.
"Co se stalo Ijádu Hállakovi, je tragédie. Byl to muž s handicapy, s autismem, který byl podezříván, a (nyní) víme, že mylně, z terorismu," uvedl podle Reuters Netanjahu.
Palestinci přirovnávají zastřelení Hállaka k případu černocha Floyda, který zemřel v americkém Minneapolisu poté, co mu bělošský strážník bezmála devět minut klečel při zatýkání na krku. Hállakova pohřbu se minulý týden zúčastnily stovky lidí.
Podle palestinských činitelů a jeho rodiny měl Hállak vážnou formu autismu, zpanikařil po výzvě policie, a začal utíkat.
"Vím, že (policie) provádí šetření. Všichni sdílíme smutek rodiny," uvedl Netanjahu v projevu ke svému kabinetu. Ministrovi pro vnitřní bezpečnost Amiru Ohanovi přitom sdělil: "Očekávám, že tuto záležitost plně vyšetříte".
Izraelský ministr obrany Benny Ganc, který je centristickým partnerem v Netanjahuově koaliční vládě, se za Hallákovu smrt omluvil při jednání kabinetu už minulý týden. Netanjahu, který vedle něj seděl, se k tomu tehdy nevyjádřil.
Související
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
Netanjahu požádal prezidenta o milost. Izrael to potřebuje, tvrdí premiér
Benjamin Netanjahu , Policie Izrael , Izrael , palestina , George Floyd (černoch zabitý policistou v USA)
Aktuálně se děje
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
28. prosince 2025 21:50
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
28. prosince 2025 20:28
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno 28. prosince 2025 19:32
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
28. prosince 2025 19:09
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
28. prosince 2025 18:21
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
28. prosince 2025 17:36
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
28. prosince 2025 16:42
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
V oblasti kolem Záporožské jaderné elektrárny zavládlo příměří mezi ruskými a ukrajinskými vojáky. Během klidu zbraní dojde k opravám elektrického vedení, což povede ke zlepšení jaderné bezpečnosti, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
Zdroj: Lucie Podzimková