Oslavná střelba v Kábulu po oznámení údajného dobytí Pandžšíru má 17 obětí

Nejméně 17 lidí zemřelo v Kábulu při oslavné střelbě, když bojovníci Tálibánu oznámili údajné dobytí provincie Pandžšír, kde se opevnili jeho odpůrci. Ti tvrdí, že provincie nepadla, a stále se o její nadvládu vedou boje, napsala agentura Reuters. Podle katarského velvyslance v Afghánistánu se v Kábulu podařilo obnovit provoz letiště.

Afghanistán, ilustrační fotografie.

Rovněž v afghánské metropoli dnes příslušníci speciálních jednotek Tálibánu střelbou do vzduchu rozehnali protest žen požadujících po nových vládcích země rovná práva.

Převzetí kontroly nad severoafghánským údolím Pandžšír na úpatí masivu Hindúkuš oznámili bojovníci Tálibánu v pátek večer, píše Reuters s odvoláním na své zdroje v hnutí. Tálibán však dosud žádné oficiální prohlášení nevydal. Podle jiného zdroje Reuters z Tálibánu boje v údolí pokračují, postup však zpomalily nášlapné miny na cestách do provinční metropole.

Zprávy z těžko přístupného údolí ohraničeného horami lze jen obtížně ověřit. Právě přírodní bariéry Pandžšíru pomohly v 90. letech bránit toto území před tehdejší vládou Tálibánu i o desetiletí dříve během sovětské okupace.

Mluvčí opozičních sil shromážděných v Pandžšíru uvedl, že síly Tálibánu dosáhly hranice mezi provincií Kápísá a Pandžšírem, útok se však podařilo odrazit.

"Obranu bašty Afghánistánu nelze prorazit," napsal mluvčí na twitteru.

Stoupenci radikálního islamistického hnutí po pátečním oznámení údajného vítězství stříleli v Kábulu na oslavu "do vzduchu", uvedla afghánská rozhlasová stanice Šamšad, která informovala o 17 mrtvých a 41 zraněných. Podobné počty obětí uvádí i další stanice Tolo.

Dalších 14 lidí bylo zraněno při oslavné střelbě v provincii Nangarhár východně od Kábulu, uvedl mluvčí nemocnice v tamním správním středisku Dželálábádu.

Katarský velvyslanec v Afghánistánu dnes oznámil, že katarským technikům se ve spolupráci s afghánskými úřady podařilo znovu zprovoznit kábulské letiště, které tak nyní může přijímat humanitární pomoc. Brzy podle něj bude připravené i na komerční lety. Korespondent televizní stanice Al-Džazíra uvedl, že letiště již funguje pro domácí linky.

Z letiště bylo ve druhé polovině srpna evakuováno více než 120.000 cizinců a jejich afghánských spolupracovníků, kteří se rozhodli opustit Afghánistán poté, co kontrolu nad prakticky celou zemí včetně metropole převzal Tálibán. Civilní část mezinárodního letiště byla uzavřená a evakuace probíhaly z vojenské části, kterou hlídali američtí vojáci. Ti se z Afghánistánu stáhli k 31. srpnu.

V Kábulu se dnes skupina žen druhý den po sobě vydala na pochod za svá práva. Shromáždění začalo poklidně, když ženy u ministerstva obrany položily věnec na památku afghánských vojáků, kteří padli v boji proti Tálibánu. Pak se vydaly k prezidentskému paláci, tam ale mezi ně vběhlo více než deset příslušníků zvláštních jednotek Tálibánu a střílelo do vzduchu. Demonstrantky se rozprchly. Jedna z nich agentuře AP řekla, že bojovníci také proti nim použili slzný plyn.

Zástupci Tálibánu tvrdí, že se při správě Afghánistánu budou řídit mírnější formou islámského práva než v období 1996 až 2001, kdy hnutí zemi ovládalo poprvé. Nicméně AP podotýká, že mnoho Afghánců, zejména žen, je vůči těmto tvrzením skeptických a obávají se, že ztratí práva nabytá v posledních dvaceti letech.

Do Kábulu dnes na nečekanou návštěvu za vedením Tálibánu přijel šéf vlivné pákistánské zpravodajské služby ISI Faiz Hamíd. Podle AP není jasné, o čem s vůdci hnutí jednal, ale ISI má na ně silný vliv. Vedení Tálibánu dříve sídlilo v Pákistánu a často se mluvilo o tom, že je v přímém kontaktu s ISI. Spojené státy i afghánská vláda obviňovaly Pákistán, že Tálibánu poskytuje vojenskou pomoc, což ovšem Islámábád opakovaně popíral.

NÁZOR: Ceny jídla trhají historické rekordy. Ekonom varuje před dalším…

29.09.2021 00:01 Globální ceny potravin vystřelily v září 2021 meziročně o téměř 33 %, upozorňuje Alastair Smith v…

Rychlý rozpad afghánských sil Pentagon překvapil, řekl ministr Austin

28.09.2021 19:36 Rychlost, s jakou letos v srpnu v boji proti radikálnímu hnutí Tálibán padly afghánské vládní síly,…

Obětí loňské exploze v bejrútském přístavu je nejméně 215

28.09.2021 18:25 V Libanonu v pondělí zemřel pětatřicetiletý muž, který utrpěl vážná zranění při loňské explozi…

V Dubaji je nošení roušek povinné uvnitř i venku, striktně se dbá na…

27.09.2021 13:36 V Dubaji musí mít lidé roušky nasazené ve vnitřních prostorách, povinné jsou také venku. V hotelích…

Palestinské úřady: Izraelští vojáci zabili na Západní břehu čtyři…

26.09.2021 11:33 Izraelské síly dnes zabily nejméně čtyři Palestince při zásahu na okupovaném Západním břehu Jordánu…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Související:

Právě se děje

reklama