Oslavná střelba v Kábulu po oznámení údajného dobytí Pandžšíru má 17 obětí

Nejméně 17 lidí zemřelo v Kábulu při oslavné střelbě, když bojovníci Tálibánu oznámili údajné dobytí provincie Pandžšír, kde se opevnili jeho odpůrci. Ti tvrdí, že provincie nepadla, a stále se o její nadvládu vedou boje, napsala agentura Reuters. Podle katarského velvyslance v Afghánistánu se v Kábulu podařilo obnovit provoz letiště.

Afghanistán, ilustrační fotografie.

Rovněž v afghánské metropoli dnes příslušníci speciálních jednotek Tálibánu střelbou do vzduchu rozehnali protest žen požadujících po nových vládcích země rovná práva.

Převzetí kontroly nad severoafghánským údolím Pandžšír na úpatí masivu Hindúkuš oznámili bojovníci Tálibánu v pátek večer, píše Reuters s odvoláním na své zdroje v hnutí. Tálibán však dosud žádné oficiální prohlášení nevydal. Podle jiného zdroje Reuters z Tálibánu boje v údolí pokračují, postup však zpomalily nášlapné miny na cestách do provinční metropole.

Zprávy z těžko přístupného údolí ohraničeného horami lze jen obtížně ověřit. Právě přírodní bariéry Pandžšíru pomohly v 90. letech bránit toto území před tehdejší vládou Tálibánu i o desetiletí dříve během sovětské okupace.

Mluvčí opozičních sil shromážděných v Pandžšíru uvedl, že síly Tálibánu dosáhly hranice mezi provincií Kápísá a Pandžšírem, útok se však podařilo odrazit.

"Obranu bašty Afghánistánu nelze prorazit," napsal mluvčí na twitteru.

Stoupenci radikálního islamistického hnutí po pátečním oznámení údajného vítězství stříleli v Kábulu na oslavu "do vzduchu", uvedla afghánská rozhlasová stanice Šamšad, která informovala o 17 mrtvých a 41 zraněných. Podobné počty obětí uvádí i další stanice Tolo.

Dalších 14 lidí bylo zraněno při oslavné střelbě v provincii Nangarhár východně od Kábulu, uvedl mluvčí nemocnice v tamním správním středisku Dželálábádu.

Katarský velvyslanec v Afghánistánu dnes oznámil, že katarským technikům se ve spolupráci s afghánskými úřady podařilo znovu zprovoznit kábulské letiště, které tak nyní může přijímat humanitární pomoc. Brzy podle něj bude připravené i na komerční lety. Korespondent televizní stanice Al-Džazíra uvedl, že letiště již funguje pro domácí linky.

Z letiště bylo ve druhé polovině srpna evakuováno více než 120.000 cizinců a jejich afghánských spolupracovníků, kteří se rozhodli opustit Afghánistán poté, co kontrolu nad prakticky celou zemí včetně metropole převzal Tálibán. Civilní část mezinárodního letiště byla uzavřená a evakuace probíhaly z vojenské části, kterou hlídali američtí vojáci. Ti se z Afghánistánu stáhli k 31. srpnu.

V Kábulu se dnes skupina žen druhý den po sobě vydala na pochod za svá práva. Shromáždění začalo poklidně, když ženy u ministerstva obrany položily věnec na památku afghánských vojáků, kteří padli v boji proti Tálibánu. Pak se vydaly k prezidentskému paláci, tam ale mezi ně vběhlo více než deset příslušníků zvláštních jednotek Tálibánu a střílelo do vzduchu. Demonstrantky se rozprchly. Jedna z nich agentuře AP řekla, že bojovníci také proti nim použili slzný plyn.

Zástupci Tálibánu tvrdí, že se při správě Afghánistánu budou řídit mírnější formou islámského práva než v období 1996 až 2001, kdy hnutí zemi ovládalo poprvé. Nicméně AP podotýká, že mnoho Afghánců, zejména žen, je vůči těmto tvrzením skeptických a obávají se, že ztratí práva nabytá v posledních dvaceti letech.

Do Kábulu dnes na nečekanou návštěvu za vedením Tálibánu přijel šéf vlivné pákistánské zpravodajské služby ISI Faiz Hamíd. Podle AP není jasné, o čem s vůdci hnutí jednal, ale ISI má na ně silný vliv. Vedení Tálibánu dříve sídlilo v Pákistánu a často se mluvilo o tom, že je v přímém kontaktu s ISI. Spojené státy i afghánská vláda obviňovaly Pákistán, že Tálibánu poskytuje vojenskou pomoc, což ovšem Islámábád opakovaně popíral.

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Islámský stát útočí proti Tálibánu jeho vlastními taktikami

09.10.2021 10:25 Aktualizováno Noví afghánští vůdci z řad Tálibánu svrhli před více než měsícem vládu v Kábulu podporovanou…

Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo 55 lidí a 140 utrpělo zranění

08.10.2021 18:14 Aktualizováno Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla…

Související:

Právě se děje

reklama