Papež František dnes přiletěl na třídenní návštěvu Kazachstánu, kde se zúčastní světového setkání náboženských vůdců. Kvůli bolestem kolena je na invalidním vozíku, po příletu se vydal na jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem, informovaly agentury.
Františkovo letadlo doprovázely na závěrečném úseku šestihodinového letu kazachstánské stíhačky. Po uvítacím ceremoniálu na letišti v Nur-Sultanu papež odjel na setkání s prezidentem Tokajevem v prezidentském paláci. Večer by měl vystoupit s projevem, uvedla agentura AFP.
Ve středu a ve čtvrtek se papež zúčastní mezináboženského setkání více než 100 delegací tvořených zástupci muslimů, křesťanů, židů, buddhistů, šintoistů a dalších náboženských skupin z celkem 50 zemí. Konference se v kazachstánské metropoli koná každé tři roky.
Papež se v Nur-Sultanu nesejde s ruským patriarchou Kirillem, který cestu na náboženské shromáždění minulý měsíc bez vysvětlení zrušil. Možnost takové schůzky byla ostře sledovaná především kvůli nynější ruské invazi na Ukrajinu, kterou hlava katolické církve odsoudila, zatímco nejvyšší představitel ruského pravoslaví ji opakovaně podpořil.
Na otázku novinářů, zda se setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem, který bude ve stejnou dobu rovněž pobývat v kazachstánské metropoli Nur-Sultanu, papež odpověděl, že o tom nemá žádné informace. Dodal ale, že je "vždy připraven jet do Číny". Vatikán a Peking nemají oficiální diplomatické vztahy již více než půl století a obě strany dokončují obnovení kontroverzní dohody o jmenování katolických biskupů v Číně.
Kazachstán, největší středoasijská země bohatá na přírodní zdroje, má necelých 19 milionů obyvatel, z nichž 70 procent tvoří sunnitští muslimové a 26 procent křesťané. Ke katolictví se hlásí méně než procento obyvatelstva.
Související
Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.
Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
Aktuálně se děje
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
22. července 2026 19:58
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
22. července 2026 18:47
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
22. července 2026 17:26
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
22. července 2026 16:08
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
Oznámená blokáda průlivu Báb al-Mandab ze strany jemenských Hútíů přichází v pro trh s ropou nejsložitější možnou chvíli. Tito íránští spojenci hrozí uzavřením klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu, v němž se provoz ropných tankerů v posledním období výrazně zpomalil. Přestože povstalci vyhlášenou blokádu zatím fakticky nevymáhají, už samotná hrozba přiměla některá plavidla k opuštění plánů na plavbu směrem na jih z Rudého moře.
Zdroj: Libor Novák