Šéf Pentagonu přijel do Iráku, jedná o vojácích stahovaných ze Sýrie

Američtí vojáci, kteří se stahují ze Sýrie, budou v Iráku jen čtyři týdny. Po dnešním setkání s šéfem Pentagonu Markem Esperem to oznámil irácký ministr obrany Nadžáh Šammarí. Esper přijel do Iráku, aby tam jednal o vojácích, které Spojené státy do této země stahují ze sousední Sýrie. Bagdád dal tento týden najevo, že nedal povolení, aby Američané na iráckém území zůstali. Ostré prohlášení vymezující se proti setrvání amerických vojáků v Iráku dnes vydal také irácký premiér Ádil Abdal Mahdí.

Šammarí po setkání s Esperem podle agentury AP řekl, že americká vojska Irákem jen projíždějí a do čtyř týdnů budou pryč.

Mark Esper, který v minulých dnech navštívil Afghánistán a Saúdskou Arábii, novinářům řekl, že vojáci se stahují do západního Iráku, odkud budou bojovat proti teroristům z Islámského státu a pomáhat bránit Irák. V úterý pak prohlásil, že v Iráku nezůstanou trvale a nakonec budou přesunuti do USA.

Šammarí dnes také řekl, že Esper přicestoval na pozvání iráckých představitelů. Obě strany se prý shodly, že Američané stahovaní ze Sýrie Irákem jen projíždějí a zamíří buď do Kuvajtu, do Kataru nebo do USA, a to v časovém období, které nebude delší než čtyři týdny. Podle Šammarího už do Iráku dorazila letadla, která americký kontingent přepraví jinam.

Irácký premiér Mahdí dnes oznámil, že Bagdád v souvislosti s příchodem amerických vojáků do Sýrie podniká veškeré dostupné kroky podle mezinárodního práva. Potvrdil tak starší stanovisko irácké vlády. "Už jsme vydali oficiální prohlášení, v němž uvádíme, že podnikáme veškerá mezinárodní právní opatření. Žádáme mezinárodní společenství a OSN, aby v záležitosti plnily své role," uvedl dnes odpoledne premiér v prohlášení poté, co se setkal s americkým ministrem obrany Esperem.

Spojené státy vedly v roce 2003 invazi do Iráku, v níž se v této zemi vystřídalo přes 400.000 amerických vojáků. Dodnes tam je na základě americko-irácké dohody americký kontingent čítající 5000 vojáků. V Sýrii působilo 1000 Američanů, kteří pomáhali syrským Kurdům v boji proti islámským radikálům.

Prezident Donald Trump na začátku října oznámil, že Spojené státy ze Sýrie stáhnou své vojáky. Turecko pak za tři dny zahájilo ofenzivu v severní Sýrii a Washington je kritizován za zradu na syrských Kurdech, kteří byli jejich partnery v boji proti IS. Teď americká administrativa zvažuje ponechání části vojáků na syrském severovýchodě u ropných polí, ale Kreml už avizoval, že by se tato oblast měla vrátit pod kontrolu Damašku.

Související

Více souvisejících

Mark Esper Americká armáda (U.S. ARMY) Irák Ádil Abdal Mahdí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy