Tálibán tvrdí, že pronikl k centru Pandžšíru. Úspěchy ale hlásí i odboj

Afghánské islamistické hnutí Tálibán dnes oznámilo, že jeho síly se probojovaly do správního střediska provincie Pandžšír, která zůstala po bleskové ofenzivě Tálibánu a obsazení Kábulu v půlce srpna poslední baštou odporu. Odboj proti Tálibánu z Pandžšíru ale naopak uvedl, že způsobil islamistickému hnutí velké ztráty.

Taliban, Afghánistán

Lídr afghánských opozičních sil Ahmad Masúd později řekl, že je připraven přistoupit na návrh rady muslimských učenců a jednat o ukončení bojů. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA.

Tálibán podle svého prohlášení ovládl město, které sousedí s metropolí provincie Pandžšír Bazarakem. Síly odporu údajně utrpěly četné ztráty. Tálibové rovněž tvrdí, že se zmocnili velkého množství vojenských vozidel, zbraní a munice. O Bazarak se podle mluvčího hnutí nyní svádějí boje. Agentura Reuters upozornila, že tato tvrzení není možné ověřit.

Vojenské úspěchy ale ohlásila i druhá strana. Mluvčí vzbouřenců z Pandžíru Fahím Daští dnes na twitteru uvedl, že v údolí Pandžšír uvázlo po zablokování přístupové cesty asi 1000 tálibů. Útočníci byli údajně buď zabiti nebo se vzdali. Dále varoval, že Tálibán se snaží šířit zprávy, které mají odlákat pozornost. Ani tyto informace nelze nezávisle ověřit, podotkla agentura DPA.

Již dříve Tálibán tvrdil, že má pod kontrolou celé území Afghánistánu včetně Pandžšírského údolí, boje ale pokračují a obě strany tvrdí, že působí té druhé významné ztráty. Tálibán uvádí, že nyní ovládá pět ze sedmi okresů v provincii. Podle bývalého poslance za provincii Pandžšír se ale boje vedou jen ve dvou okresech a zbylých pět je pod plnou kontrolou odboje.

Lídr hnutí odporu Ahmad Masúd dříve ubezpečoval, že bude v protiofenzivě pokračovat a požádal o mezinárodní podporu. Dnes ale řekl, že vítá návrh rady muslimských učenců, aby byla zahájena jednání s cílem mírového urovnání konfliktu. Upozornil však, že Tálibán musí ukončit útoky v Pandžšíru.

"Národní fronta odporu v zásadě souhlasí s vyřešením současných problémů, okamžitým ukončením bojů a pokračováním jednání," napsal Masúd na facebooku. "Fronta je připravena ukončit boje pod podmínkou, že Tálibán také ukončí své útoky a vojenské manévry v Pandžšíru a Andarabu," doplnil vůdce sil odporu. Andarab je částí Baghlán, která s Padžšírem sousedí.

Jedna z nejmenších afghánských provincií Pandžšír, která se nachází severně od Kábulu, je domovem asi 150.000 až 200.000 lidí z různých etnických skupin, převážně pak Tádžiků. Malebné údolí řeky Pandžšír je vklíněno mezi horské vrcholky dosahující 3000 metrů.

Současný lídr odboje Ahmad Masúd je syn legendárního vůdce afghánské opozice proti Tálibánu a předtím proti sovětské okupaci Ahmada Šáha Masúda, který zahynul v roce 2001 při atentátu spáchaném teroristickou sítí Al-Káida.

Více než polovina Afghánců bude letos v zimě hladovět, varuje OSN

25.10.2021 12:03 Více než polovina obyvatel Afghánistánu, přibližně 22,8 milionu lidí, bude letos v zimě čelit…

O velvyslancích v Turecku by se mohlo rozhodnout už v pondělí

24.10.2021 18:30 Političtí rivalové tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana označili jeho sobotní oznámení, že…

Afghánistán má až 4 miliony narkomanů. Jak se jim žije pod vedením…

24.10.2021 12:04 Oholené hlavy, šaty visící na těle a pohled pronásledované zvěře. Pro toxikomany, které pod mostem…

Erdogan chce vyhostit deset velvyslanců

23.10.2021 16:30 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že velvyslanci deseti zemí, které vyzvaly k…

Americká armáda oznámila, že v Sýrii zabila významného velitele Al-Káidy

23.10.2021 10:14 Americká armáda při pátečním útoku bezpilotního letounu zlikvidovala v Sýrii významného velitele…

V Damašku zaútočili radikálové, exploze zabila 14 lidí

20.10.2021 21:51 V centru Damašku dnes v ranní špičce exploze zcela zničila autobus syrské armády. Zemřelo 14 lidí a…

Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných atentátníků

20.10.2021 11:59 Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce…

USA nabídly Turecku za investice stroje F-16, řekl Erdogan

17.10.2021 16:17 Spojené státy nabídly Turecku prodej bojových letadel F-16 výměnou za investici do vývoje stíhaček…

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

Související:

Právě se děje

reklama