Americký prezident Donald Trump vyzval Rusko, aby přestalo podporovat zvěrstva syrského režimu prezidenta Bašára Asada. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na prohlášení Bílého domu. Během telefonátu s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem vyjádřil Trump obavy ohledně násilností v syrské provincii Idlib a rovněž poděkoval Ankaře za snahu zabránit humanitární katastrofě v oblasti.
Donald Trump v telefonátu dle AFP konkrétně zmínil "touhu Spojených států po tom, aby Rusko ukončilo svou podporu zvěrstvům Asadova režimu".
Vojska syrského prezidenta, jejichž hlavním spojencem je právě Rusko, v neděli z rukou odpůrců vlády v Damašku dobyla většinu provincie Halab. Boje podpořené ruskými nálety ale pokračovaly i v severozápadní provincii Idlib. Kvůli ofenzivě v Idlibu, který je poslední baštou radikálů a rebelů v severozápadní Sýrii, muselo podle OSN od loňského prosince opustit své domovy dalších 800.000 lidí.
Podle Erdogana situace v Idlibu nebude vyřešena, dokud se syrská vojska nestáhnou za linii stanovenou v roce 2018 dohodou mezi Tureckem a Ruskem. Jestliže se armáda nestáhne, vyženou ji z oblasti turečtí vojáci, dodal již před pár dny turecký prezident. Turecko v syrském konfliktu podporuje některé povstalce.
Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se postupně zkomplikovala zapojením různých regionálních a zahraničních sil. Násilí si vyžádalo už nejméně 400.000 lidských životů a dalších více než 11 milionů obyvatel, což je asi polovina předválečné populace, muselo opustit své domovy. Z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do zahraničí.
Související
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
Donald Trump , Ruské angažmá v Sýrii , Rusko , Bašár Asad , Syrská krize , Sýrie , Prezident USA , Recep Tayyip Erdogan
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
HRW: Izraelská armáda použila v obydlených oblastech jižního Libanonu bílý fosfor
před 2 hodinami
Nejmladší premiérka v historii Dánska končí. Mette Frederiksenová podala demisi
před 3 hodinami
Teherán zveřejnil svůj mírový plán. USA poslal podmínky, za jakých ukončí válku
před 3 hodinami
Fotbal v Karviné nad propastí. Primátor a šéf klubu zmizel, sponzor končí spolupráci
před 4 hodinami
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
před 5 hodinami
Narušení dopravy v Hormuzském průlivu může mít pro globální obchod hluboké následky, varují experti
před 5 hodinami
Podezřelí v případu z Pardubic. Kolují první informace o identitě zadržených
před 6 hodinami
Hormuzským průlivem proplouvají první tankery. Nepřátelské státy musí za průjezd zaplatit
před 6 hodinami
Novinky o počasí. Nového sněhu bude až 30 centimetrů, platí varování
před 7 hodinami
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
před 7 hodinami
„Oškubali jste důchodce. Lhář, srab, chudák, nemáte koule...“ Opozice ve Sněmovně tvrdě šije do vládní koalice
před 8 hodinami
Trump vyjednává jen sám se sebou, vzkazuje Teherán k dohodě. Válka s Íránem je nezákonná, přisadilo si Španělsko
před 9 hodinami
Diplomaté jsou skeptičtí: Trumpův mírový plán je rok starý, pro Írán byl těžko přijatelný
před 10 hodinami
Likvidace jaderného programu výměnou za konec sankcí. Unikly první detaily íránského mírového plánu
před 11 hodinami
Trump: Válku s Íránem jsme vyhráli. Teherán zoufale touží po dohodě
před 12 hodinami
NASA představila první konkrétní plány na kolonizaci Měsíce
před 13 hodinami
Počasí přinese sněžení do části republiky. Spadne až 20 centimetrů sněhu
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
Českou filantropii nečekaně zasáhla smutná zpráva. Ve věku 78 let náhle zemřela Božena Jirků, která stála za činností Nadace Charty 77 a Konta Bariéry. Dosud působila ve správní radě.
Zdroj: Jan Hrabě