Turecko čelí kritice za odstoupení od Istanbulské úmluvy, ozval se Biden

Turecko kvůli svému rozhodnutí odstoupit od Istanbulské úmluvy o potírání násilí vůči ženám čelí další kritice. Americký prezident Joe Biden do Ankary vzkázal, že ho krok prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana hluboce zklamal. Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell považuje odstoupení od úmluvy chránící práva žen za nepochopitelné a Rada Evropy má za to, že turecké ženy kvůli tomu přijdou o důležitý nástroj v boji proti násilí.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

"Vidíme, že po celém světě se zvyšuje počet případů domácího násilí a jsou tu i zprávy o vzrůstajícím počtu vražd žen v Turecku. Země by měly pracovat na tom, aby posílily a obnovily své závazky ohledně ukončení násilí vůči ženám, a nikoli odmítat mezinárodní úmluvy, které tu jsou proto, aby ženy chránily a přivedly pachatele násilí k zodpovědnosti," stojí v dnešním Bidenově prohlášení.

Borrell v sobotu uvedl, že Turecko se svým krokem "vystavuje riziku, že zhatí ochranu základních práv žen a dívek", a vysílá podle něj nebezpečný vzkaz celému světu. "Musíme proto Turecko vyzvat, aby své rozhodnutí zvrátilo," řekl šéf unijní diplomacie. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes na twitteru napsala, že "ženy si zaslouží pevný právní rámec na svou ochranu".

"Odstoupení od úmluvy připraví Turecko a turecké ženy o důležitý nástroj v boji proti násilí," napsali dnes ve společném prohlášení generální tajemnice Rady Evropy (RE) Marija Pejčinovičová Buričová, prezident Parlamentního shromáždění RE Rik Daems a šéf Výboru ministrů RE, německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Dohoda Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí podepsaná v Istanbulu v roce 2011 zavazuje její signatáře předcházet, stíhat a eliminovat domácí násilí a podporovat rovnost pohlaví. Turecko, za které úmluvu podepsal právě Erdogan, jenž tehdy zastával funkci premiéra, ji ratifikovalo jako první v březnu 2012. V sobotu ale turecké úřady informovaly o tom, že prezident dal dekretem pokyn od úmluvy odstoupit.

Zastánci konzervativních hodnot v Turecku jsou přesvědčeni, že úmluva podkopává tradiční rodinné struktury a tím napomáhá násilí na ženách. Rozhodnutí ji opustit hájil na twitteru například viceprezident Fuat Oktay, podle něhož země chrání ženy "díky vlastním zvykům a tradicím".

Předseda turecké opoziční Lidové republikánské strany (CHP) Kemal Kiliçdaroglu naopak tvrdí, že rozhodnutí Erdogana je neobhajitelné. "Nemůžete přece ze dne na den dekretem připravit 42 milionů žen o jejich práva," řekl.

Istanbulská úmluva vyvolala v minulých letech silné emoce v několika evropských zemích včetně České republiky. Slovenský parlament úmluvu odmítl loni v únoru, přičemž její kritici tvrdili, že je v rozporu s ústavní definicí manželství jako svazku muže a ženy. Maďarský zákonodárný sbor dokument zamítl v květnu 2019, když ho vláda Viktora Orbána kritizovala jako podporu "zhoubné genderové ideologie" a "nelegální migrace".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael ohlásil íránský útok na svou loď u břehů SAE

13.04.2021 18:27 Izrael informoval o útoku na svou loď u břehů Spojených arabských emirátů. Podle televizní stanice…

Netanjahu může při sestavování nové izraelské vlády počítat s Bennettem

12.04.2021 17:20 Lídr izraelské ultranacionalistické strany Jamina Naftali Bennett dnes řekl, že jeho strana podpoří…

Íránský jaderný provoz v Natanzu se údajně stal terčem teroristického útoku

11.04.2021 21:54 Elektrická distribuční soustava v íránském jaderném provozu v Natanzu se dnes potýkala s problémem.…

Co se stalo s Islámským státem? Muž z Pentagonu objasnil, kam se poděl…

11.04.2021 00:01 NÁZOR - Islámský stát (IS) ohrožoval celý Irák a celou Sýrii a vzbuzoval závažné obavy z terorismu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama