Turecko ignoruje štrasburský soud. Podnikatel Kavala zůstává ve vazbě

Turecký soud dnes rozhodl, že známý podnikatel a filantrop Osman Kavala, který je obžalován kvůli demonstracím v istanbulském parku Gezi z roku 2013, zůstane i nadále ve vězení. Informovala o tom agentura Reuters. K okamžitému propuštění Kavaly vyzval před dvěma týdny Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku.

Soud s Osmanem Kavalou a dalšími 15 lidmi začal letos v červnu. Prokuratura je viní z toho, že se organizováním manifestací pokusili svrhnout vládu, za což jim hrozí doživotní tresty. Kavala je už dva roky ve vazbě.

Podle štrasburského soudu by turecká vláda měla zajistit propuštění podnikatele zejména proto, že neexistuje řádný důvod držet jej dále ve vazbě. Soud dospěl k závěru, že důvodem vazby je zejména Kavalu umlčet. Podezření ze zosnování puče, kvůli němuž turecká justice Kavalu stíhá, nepovažuje soud za věrohodné.

#ECHR calls on #Turkey to immediately release Osman #Kavala after 2 years jail-Rules his actions cannot be considered criminal-Cannot be reasonably suspected of the charges-Violations aimed at reducing him, other activists to 'silence'our @afp styhttps://t.co/pA7lwiq6NK pic.twitter.com/DpZ0tHsVKI

— Stuart Williams (@Stuart_JW) December 10, 2019

Turecko je signatářem Evropské úmluvy o lidských právech, a verdikty ESLP jsou tedy pro Ankaru závazné. V minulosti se jim ale Turecko už několikrát odmítlo podřídit. Loni například navzdory nařízení ESLP turecké soudy nepropustily z vězení opozičního lídra Selahattina Demirtaşe. Prezident Recep Tayyip Erdogan tehdy tvrdil, že výroky štrasburského soudu pro Turecko závazné nejsou.

Skupina kolem Kavaly je obžalována kvůli demonstracím z roku 2013, jejichž cílem původně bylo zachránit park Gezi, na jehož místě měla vyrůst replika kasáren z dob Osmanské říše s nákupním centrem a mešitou. Po tvrdém zásahu policie, který si vyžádal i několik obětí, se protesty rozšířily do dalších měst a demonstranti žádali demisi vlády, policejních šéfů Istanbulu a Ankary a svobodu slova i shromažďování. Vládu tehdy vedl Recep Tayyip Erdogan, který je nyní prezidentem.

Dvaašedesátiletý Kavala řídí společnost Kavala Group Companies, kterou převzal v roce 1982 po svém otci. V roce 1983 spoluzakládal nakladatelství Iletişim Yayinlari, které patří k největším v zemi. V roce 2002 založil organizaci Anadolu Kültür, která podporuje kulturní centra v chudších regionech Turecka a spolupracuje i s kulturními organizacemi v zemích Evropské unie. Prokuratura Kavalu viní ze spolupořádání protestů i z toho, že je financoval.

Související

Více souvisejících

Turecko Osman Kaval (podnikatel) Soud pro lidská práva Štrasburk

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Vyšetřování hrozby teroristického útoku potvrzuje ruskou stopu, uvedl Rakušan ve Sněmovně

Ministr vnitra Vít Rakušan při jednání Poslanecké sněmovny prohlásil, že muž, který se během víkendu pokusil o žhářský útok na autobusy pražské MHD, měl skutečně vazby na Rusko. Občané podle něj mohou být v klidu, vyšetřování ale trvá. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy