Turecko má potvrzených 91 000 nakažených koronavirem

V Turecku přibylo za den 4674 lidí s covid-19, denní nárůst je větší než v neděli, kdy ministr zdravotnictví oznámil 3977 nově nakažených. S celkem 90.980 dosud potvrzenými případy nákazy je Turecko sedmé na světě. Počet zemřelých z řad nakažených se dnes v Turecku zvýšil o 123 na 2140, informoval ministr zdravotnictví Fahrettin Koca na twitteru.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Turecko, ilustrační foto
doporučujeme

Počty nových případů nákazy v Turecku se už skoro dva týdny pohybují zhruba mezi čtyřmi a pěti tisíci za den. Testů provádí místní úřady v posledních dnech denně kolem 35.000, za poslední den jich bylo 39.703. Dosud v Turecku, které má 83 milionů obyvatel, provedli téměř 674.000 testů na covid-19. Na 13.430 z dosud nakažených se v Turecku už uzdravilo. První případ se v zemi potvrdil 11. března.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes oznámil, že další víkendový zákaz vycházení ve velké části země, včetně Istanbulu a Ankary, bude tentokrát čtyřdenní. Už po předchozí dva víkendy platilo omezení volného pohybu ve 31 provinciích, zahrnujících tureckou metropoli Ankaru a největší město země Istanbul. Celkem se to dotklo 64 milionů lidí.

Omezení má začít o půlnoci ze středy na čtvrtek. Delší bude podle Erdogana proto, že na 23. dubna připadá státní svátek. V tento den v roce 1920 poprvé zasedl turecký parlament a Turci ten den slaví i Den dětí. V pátek také v zemi začíná muslimský postní měsíc ramadán, uvedl turecký server Ahval.

Erdogan oznámil čtyřdenní omezení po schůzi kabinetu. Řekl také, že vláda tak chce zmírnit šíření nákazy, aby se život v zemi mohl vrátit k normálu po svátku íd al-fitr. Ten se slaví po skončení ramadánu a letos připadá na 24. květen.

Turecká vláda kvůli koronaviru už v březnu uzavřela školy, kavárny či divadla a zrušila sportovní i jiné veřejné akce. Už od února postupně rušila letecká spojení s okolním světem, až pozastavila mezinárodní leteckou osobní dopravu úplně.

Volný pohyb na celostátní úrovni ale omezila jen pro osoby starší 65 let a později též pro lidi mladší 20 let. Turci mají také povinnost nosit roušky na veřejných místech, kde se pohybuje větší množství lidí. Úplné omezení na celou zemi turecká vláda odmítá s tím, že je třeba zachovat chod ekonomiky.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Západním břehu Jordánu se otevřou mešity, kostely a obchody

25.05.2020 16:35 Mešity, kostely a obchody na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu se v úterý opět otevřou…

Válkou zdevastovaná Sýrie se potýká s koronavirem, počet nakažených roste

25.05.2020 16:00 Syrské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že eviduje 20 nových případů koronaviru, což je…

Írán opět otevírá šíitské svatyně, poutníci musí projít dezinfekčními…

25.05.2020 15:48 V Íránu se dnes opět otevřely hlavní šíitské svatyně, které byly od března kvůli boji s koronavirem…

Islámský stát je opět hrozbou. Sílí nejvíce od smrti al-Bagdádího

24.05.2020 22:05 Aktualizováno Islámský stát nepřestal se svými útoky ani po smrti svého vůdce Abúa Bakr al-Bagdádího, ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy