V čele nové afghánské vlády bude dvojka Tálibánu Abdul Ghaní Barádar

V čele nové afghánské vlády nejspíš stane druhý nejvýznamnější muž islamistického hnutí Tálibán Abdul Ghaní Barádar a vysokou funkci zaujme také mulla Muhammad Jakúb, syn zesnulého zakladatele hnutí mully Muhammada Umara.

Napsala o tom dnes agentura Reuters, oficiálně ale Tálibán o novém vedení země hodlá informovat nejdříve v sobotu. Šéf NATO Jens Stoltenberg řekl, že aliance plánuje být s táliby v kontaktu a evakuovat z Afghánistánu další lidi. Evropská unie chce mít v Kábulu stálou misi.

V Afghánistánu zůstává poslední baštou odporu proti Tálibánu dosud nikdy nedobyté údolí Pandžšír, které ovládá Ahmad Masúd, syn zesnulého legendárního vůdce afghánské opozice proti Tálibánu a předtím proti sovětské okupaci Ahmada Šáha Masúda. Boje mezi odpůrci Tálibánu a bojovníky hnutí se tam stupňují. Tálibán tvrdí, že část údolí obsadil a způsobil vzbouřencům těžké ztráty. Odpůrci Tálibánu naopak prohlašují, že mají pod kontrolou všechny vstupy do údolí a že hnutí při střetech s nimi přišlo o stovky mužů.

Spekulace o složení nové afghánské vlády se objevují od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna obsadil Kábul. Nejvýše postaveným mužem v Afghánistánu má být podle dřívějších zpráv vůdce hnutí mulla Hajbatulláh Achúndzáda, který se soustředí především na náboženské otázky. Předseda vlády mu bude podřízen. Obsazení jednotlivých postů ale podle analytiků ovlivňují spory mezi frakcemi Tálibánu.

Právě vytvoření vlády je předpokladem pro jednání se západními zeměmi, které avizují, že s Tálibánem chtějí navázat kontakt. "Operační kontakt s Tálibánem je nutný, abychom mohli dostat lidi ven," řekl dnes šéf NATO Stoltenberg. Zároveň ale zdůraznil, že spojenci by neměli s uznáním vlády hnutí spěchat a neměli by spoléhat pouze na jeho sliby, že bude méně radikální a více otevřené než v minulosti.

Evropská unie je připravená s Tálibánem jednat, pokud hnutí bude respektovat unijní požadavky, mezi nimiž je například dodržování lidských práv či možnost dalších evakuací ze země. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell řekl, že unie chce monitorovat situaci přímo na místě prostřednictvím stálé mise v Kábulu, pokud to okolnosti dovolí.

Ruský velvyslanec v Kábulu sdělil, že Rusko je v kontaktu s příslušníky islamistického hnutí, kteří jsou potenciálními členy nové afghánské vlády. "Čím dříve Tálibán vejde do rodiny civilizovaných národů, tím snadnější bude s ním navázat kontakty, jednat s ním a nějak jej ovlivňovat," uvedl ruský prezident Vladimir Putin.

Český ministr obrany Lubomír Metnar se domnívá, že vojáci se do Afghánistánu v brzké době nevrátí. Vývoj v zemi bude záviset na tom, zda Tálibán dodrží své sliby, řekl ministr při pietní vzpomínce na padlé vojáky na pražském Vítkově, kterou dnes česká armáda symbolicky ukončila své dvacetileté působení v Afghánistánu.

K dodržování práv dnes na další demonstraci v Kábulu vyzývaly desítky afghánských žen. Ty chtějí, aby měly právo na vzdělání, mohly se podílet na společenském a politickém životě země a byly jim zaručeny svobody, jako například svoboda slova. Bojovníci Tálibánu protestní akci rozehnali a útočili na její účastnice pažbami pušek a biči.

K respektování práv žen a dívek v Afghánistánu vybídly prezidentky a premiérky 11 zemí ve společném prohlášení, které vzniklo z iniciativy hlavy slovenského státu Zuzany Čaputové a islandské premiérky Katrín Jakobsdóttirové.

Související

Více souvisejících

Abdul Ghání Baradar (Tálibán) Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

Počasí: Meteorologové i dnes varují před ledovkou ve značné části Česka

Česko v sobotu večer a v noci na neděli opět částečně pokryje ledovka, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ledovka se bude tvořit v případě mrznoucího deště. Varování zůstane v platnosti až do nedělního rána, respektive dopoledne. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy