Šéf CIA se podle médií v Kábulu sešel s vůdcem Tálibánu Barádarem

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns se v pondělí v afghánské metropoli Kábulu sešel s druhým nejvýznamnějším mužem islamistického hnutí Tálibán Abdul Ghaním Barádarem, který je považován za možného nového vůdce Afghánistánu.

Uvedl to dnes list The Washington Post, který se odvolává na nejmenované americké činitele. CIA zprávu o tajné schůzce nepotvrdila.

Oba představitelé podle amerického deníku jednali pravděpodobně o termínu pro odchod amerických vojáků z Afghánistánu, stanoveném na 31. srpna. V posledních dnech některé země Spojené státy vyzvaly, aby v Afghánistánu setrvaly déle, a umožnily tak pokračování evakuace z kábulského letiště. Na evakuace cizinců a jejich afghánských spolupracovníků na letišti dohlíží téměř 6000 příslušníků americké armády.

O situaci v Afghánistánu a stahování spojeneckých vojsk budou dnes odpoledne jednat představitelé skupiny G7 (USA, Británie, Itálie, Francie, Německo, Japonsko a Kanada). Tálibán varoval, že pokud nebude termín dodržen, ponesou USA a další země následky.

Tálibán jmenoval první představitele přechodné vlády

Islamistické hnutí Tálibán, které nedávno ovládlo Afghánistán, dnes oznámilo, že jmenovalo první představitele přechodné vlády, včetně ministra vnitra, financí a školství. Obsazeny byly rovněž funkce šéfa rozvědky, guvernéra provincie Kábul a starosty metropole. Informoval o tom list The Guardian s odvoláním na afghánská média.

Tálibán slíbil, že vytvoří vládu, v níž bude zastoupeno mnoho stran, zatím ale pouze pokračuje v upevňování moci, uvedl The Guardian. Ministerstvo vnitra bude řídit Sadr Ibráhím, který v uplynulých letech působil jako šéf vojenské komise Tálibánu. Za předchozí vlády Tálibánu byl představitelem ministerstva obrany. Hnutí Afghánistán ovládalo v letech 1996 až 2001, než byla jeho vláda svržena s pomocí americké invaze. Spojené státy ji podnikly před dvaceti lety kvůli tomu, aby ze země vyhnaly teroristickou organizací Al-Káida, která provedla útoky z 11. září 2001 v New Yorku a Washingtonu.

Do čela ministerstva financí byl jmenován Gul Ágha a do čela rozvědky Nadžíbulláh. Guvernérem provincie Kábul se stal mulla Širín (Achund), který byl blízkým spolupracovníkem zesnulého bývalého vůdce Tálibánu mully Umara. Za někdejší vlády Tálibánu měl na starosti bezpečnostní otázky, velel rozvědce a působil jako guvernér provincie Kandahár.

Starostou metropole se stal Hamdulláh Nomání, který tuto funkci zastával již za předchozí vlády Tálibánu. Nomání působil za dřívější vlády Tálibánu také na ministerstvu vyššího vzdělání a vztahovaly se na něj sankce Rady bezpečnosti OSN.

Související

Více souvisejících

Abdul Ghání Baradar (Tálibán) William Burns Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Třetí světová válka Ruska proti NATO nikdy nebyla reálnější. Zuřivý Medveděv opět vyhrožuje světu

Bývalý prezident Ruské federace a současný zástupce šéfa Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv opět upozornil na narůstající hrozbu konfliktu mezi Ruskem a NATO, varující před možností vypuknutí třetí světové války. Tato prohlášení učinil na platformě Telegram.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy