V Saúdské Arábii odsoudili bloggera, žádal rovná práva pro homosexuály

Jemenský blogger byl v Saúdské Arábii odsouzen k deseti měsícům vězení a následné deportaci za to, že se v příspěvku na internetu vyslovil za rovná práva pro stejnopohlavní páry. Kromě toho musí muž zaplatit pokutu ve výši 10.000 rijálů (kolem 58.000 Kč).

homosexualita, ilustrační foto
doporučujeme

S odvoláním na sdělení organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch o tom dnes napsala agentura Reuters.

Odsouzený Muhammad Bukarí uprchl z Jemenu v červnu loňského roku a žil v Saúdské Arábii nelegálně. Zatčen byl 8. dubna poté, co na twitteru zveřejnil video, které se stalo terčem ostré kritiky ze strany saúdskoarabských uživatelů.

Ve videu Bukarí odpovídá na dotaz jiného uživatele ohledně toho, jak vnímá vztahy lidí stejného pohlaví. Jemenec následně uvedl: "Každý má práva a měl by mít právo je svobodně uplatňovat, včetně homosexuálů".

Bukarí byl obviněn z porušení veřejných mravů, propagování homosexuality na internetu a napodobování žen, uvedla HRW. Podle organizace se navíc saúdskoarabské úřady dopustily vůči Bukarímu diskriminace, jelikož se jim mohlo zdát, že má jinou než heterosexuální orientaci. Mluvčí rijádské policie zatčení Bukarího v televizi v dubnu potvrdil. Doplnil, že video obsahovalo "sexuální odkazy", které "narušují veřejný pořádek a mravy".

Tiskové oddělení saúdskoarabské vlády na žádost Reuters o komentář nereagovalo.

Bukarí byl odsouzen 20. července a na odvolání má od tohoto data 30 dní.

Saúdská Arábie je absolutní teokratická monarchie, která se řídí islámským zákonem šaría. Nemá sice kodifikovaný právní systém ani zákony ohledně sexuální orientace, mimomanželský a homosexuální styk je však v království trestný.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

V Bejrútu pokračují masivní demonstrace. Hořelo u parlamentu, lidé žádají…

09.08.2020 20:31 Aktualizováno Libanonská policie dnes použila slzný plyn proti demonstrantům v Bejrútu, kteří házeli kameny u…

Naděje, že se v Bejrútu podaří najít přeživší, uvadá. Stále se pohřešuje…

09.08.2020 17:39 Naděje, že se v troskách budov podaří najít další lidi, kteří přežili úterní explozi v Bejrútu,…

Čeští záchranáři v Bejrútu se pustili do práce, odpoledne se museli…

09.08.2020 15:46 Aktualizováno Čeští záchranáři v Bejrútu se dnes díky zlepšení bezpečnostní situace mohli znovu pustit do práce.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama