Jeden z nejdéle sloužících premiérů na světě, bahrajnský princ Chalífa bin Salmán Chalífa, zemřel ve věku 84 let. Informovala o tom dnes agentura AP.
Chalífa stál v čele kabinetu ostrovního státu po celá desetiletí a přestál protesty arabského jara z roku 2011, na nichž jej demonstranti obviňovali z korupce a požadovali jeho odvolání.
V Bahrajnu, kde sídlí pátá flotila amerického námořnictva, bylo princovo bohatství podle AP vidět na každém kroku. Jeho portrét desítky let visel na zdech vedle obrazů vládců Bahrajnu. Měl svůj soukromý ostrov, kde se setkával se zahraničními státníky. Nechyběl mu ani vlastní přístav a park s pávy a gazelami.
Princ byl představitelem staršího tradičnějšího stylu vedení v království, který zaštitoval spojence sunnitské královské rodiny. Styl vládnutí založený na klientelismu se stal trnem v oku šíitské většině a dalším, kteří v roce 2011 protestovali za jeho odvolání a vinili jej z dlouholeté korupce.
Související
Verstappen s Perezem zajistili Red Bullu první double nové sezony Formule 1 v Bahrajnu
Blízký východ připomíná Evropu před první světovou válkou, tvrdí analytik CIA
bahrajn , úmrtí , Chalífa bin Salmán Chalífa
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
před 2 hodinami
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 2 hodinami
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 2 hodinami
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 2 hodinami
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 3 hodinami
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 4 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 4 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 5 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 7 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 8 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 9 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 11 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
Vztahy mezi Evropou a Spojenými státy zažívají prudké ochlazení. Francouzský prezident Emmanuel Macron a zástupci Evropské unie ostře odsoudili rozhodnutí Washingtonu uvalit zákaz udělování víz pěti vlivným evropským osobnostem. Jde o lidi, kteří stojí v čele boje za regulaci amerických technologických gigantů a potírání dezinformací. Evropská strana mluví o „zastrašování a nátlaku“, zatímco USA argumentují bojem proti „mimosoudní cenzuře“.
Zdroj: Libor Novák